Do niedawna był to gatunek spotykany wyłącznie w pasie wyżyn południowopolskich. Od lat kolonizuje dolinę Odry i Śląsk, teraz zdjęcia modliszek z Kaszub zaczynają zalewać Internet. Owad wygląda bardzo ciekawie, nie jest pospolicie spotykany, a jego obecność na Pomorzu to novum i gratka dla obserwatorów przyrody. Modliszka zwyczajna to jedyny gatunek modliszek, które występują w Europie Środkowej. Jej łacińska nazwa to Mantis religiosa (wieszczka czczona) i pochodzi od charakterystycznego ułożenia przednich odnóży, które pozostają wzniesione na podobieństwo rąk osoby w trakcie modlitwy.
Jej obecność na Kaszubach to efekt ocieplania się klimatu i przenoszenia miejsca bytowania na północ.
Polecany artykuł:
Na forach przyrodniczych zaczęło się ukazywać coraz więcej zdjęć z obserwacji modliszki na Kaszubach. Zielone okazy to samice, brązowo-słomkowe to samce. Modliszki jako swoje siedliska wybierają łąki, zarośnięte nieużytki, ale odpowiadają im też domowe ogródki bogate w kwiaty i trawy.
Jacek Zarzycki, któremu udało się sfotografować okaz w Czersku ucieszył się ze swojej obserwacji. NA modliszkę trafił całkiem przypadkiem, w drodze do pracy.
Kolejne osoby potem udostępniały zdjęcia tego gatunku owada (mowa o grupie o Borach Tucholskich na FB). (...) Następnego dnia było sporo zdjęć od czytelników z rejonu Chojnic. Wygląda na to, że modliszka jest jeśli nie pospolita to częsta. Na grupie poświęconej owadom prostoskrzydłym na FB w zeszłym roku były zdjęcia z okolic Trójmiasta. Myślę, że ten owad występuje w północnej Polsce wcale nierzadko, tylko jest przeoczany lub po prostu nikt nie wie gdzie zgłosić obserwacje i dlatego moje zdjęcie wywołało małą sensację
- przyznaje pan Jacek w rozmowie z nami.
W okolicach Chojnic wielu mieszkańców alarmuje, że owady wchodzą do mieszkań. Właśnie tak spotkać je łatwiej niż ukryte w zaroślach. Zdjęcia z Kaszub to najczęściej modliszki spotkane w powiecie chojnickim.
Modliszka charakteryzuje się bardzo osobliwym wyglądem, niepodobnym do żadnego innego krajowego owada. Jest to stosunkowo duży bezkręgowiec o długości 7-9 cm (samice) lub 6-7 cm (samce). Posiada dużą, trójkątnie spłaszczoną, wyraźnie wyodrębnioną głowę z parą równie dużych oczu ulokowanych po bokach z przodu. Stosunkowo wąskie i długie tułowie jest pokryte od góry wyraźnym pancerzykiem.
Czy modliszka jest groźna?
Występująca u nas modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w której znajdują się wszystkie zagrożone. Oznacza do że owada nie można zabijać, ale też nie wolno go przetrzymywać.
Choć modliszka unika konfrontacji z człowiekiem, owad złapany w rękę może ugryźć. Dotyczy to zwłaszcza samicy, która jest większa i silniejsza niż samiec. Modliszki gryzą za pomocą żuwaczek. Nie jest to jednak groźne dla człowieka.
Modliszki znane są z tego, że samice są kanibalami. Zdarza się, że po kopulacji zjada samca, nie jest to jednak zjawisko powszechne.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]