Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach. Ci, którzy chcą zamieszkać w Gdańsku, mają powodu do radości!
Gdańsk. Stosunek zarobków do ceny mieszkań
W Gdańsku stosunek wynagrodzeń do cen mieszkań wypada zatem bardzo korzystnie. Za jedną przeciętną pensję kupimy tu 0,72 m kw. nieruchomości. Większy metraż można nabyć tylko w Katowicach (0, 87 m kw.) i Bydgoszczy (0,77 m kw.).
Najgorzej pod względem stosunku cen mieszkań i wynagrodzeń wypada Warszawa. Choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny lokali mogą przyprawiać o zawrót głowy. Za jedną przeciętną pensję w czerwcu br. mogliśmy zakupić w stolicy zaledwie 0,59 m kw. mieszkania.
Oferty mieszkań w Trójmieście
Zakup wymarzonego M bez hipoteki jest dla większości Polaków praktycznie poza zasięgiem. Problemem są nie tylko niebotyczne ceny mieszkań, ale także wysokie stopy procentowe. Dlatego też portal RynekPierwotny.pl sprawdził, ile metrów kwadratowych nowego lokum może w obecnych warunkach kupić na kredyt singiel oraz rodzina “2+1”. Wzięliśmy pod uwagę zarówno tradycyjny kredyt, jak i program Bezpieczny Kredyt 2% (BK2%).
Singiel posiłkując się tradycyjnym kredytem może zakupić w Gdańsku mieszkanie o powierzchni 27,8 m kw. Dzięki programowi BK2% może nabyć dużo większe lokum, nawet niemal 45-metrowe.
Natomiast rodzina 2+1 decydując się na tradycyjny kredyt zakupi w stolicy Pomorza mieszkanie o wielkości 54 m kw. Korzystając z rządowych dopłat nabywane M zyskuje na metrażu. Może to być nawet 86,8 m kw.!
Gdańsk na trzecim miejscu w Rankingu Dostępności Mieszkań
W Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadają Katowice (100 punktów). Na drugiej pozycji znalazła się Bydgoszcz (96 punktów). Miejsce na podium przypadło także miastu Gdańsk (90 punktów). Czwarte miejsce zajął Wrocław (84 punkty). Z kolei na piątej pozycji ex aequo uplasowały się Lublin i Poznań (po 83 punkty). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Łódź i Kraków (po 82 punkty). Natomiast stawkę zamykają Szczecin i Warszawa. Miasta te ex aequo znalazły się na siódmym miejscu gromadząc na koncie po 72 punkty.