Spadek zawieranych małżeństw po pandemii
Ostatnie lata pod kątem zawierania małżeństw były dziwne, a to za sprawą pandemii i lockdownu, który spowodował, że nie można było organizować wesel. Tym samym większość par młodych odwoływało lub przekładało swoje uroczystości ślubne.
Ten trend można zauważyć szczególnie w Gdańsku, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat roku o ponad 500 ślubów mniej niż jeszcze w 2019 roku.
Zeszły rok również nie należał do najlepszych jeśli chodzi o liczbę zawieranych małżeństw. W Gdyni udzielono 870 ślubów, Sopocie – 259, a w Gdańsku - 1551.
Co dziesiąty ślub jest międzynarodowy
Ludzie podróżują, nawiązują przyjaźnie i spotykają miłości na całym świecie. Przy dzisiejszej technologii nie trudno nawiązać kontakt z osobą na drugim końcu świata. To powoduje, że coraz chętniej decydujemy się na ślub z obcokrajowcem.
W Trójmieście rekordzistą jest Gdańsk. W 2022 roku udzielono tutaj aż 119 ślubów z osobami z zagranicy, to prawie 8 proc. wszystkich ślubów zawartych w tym mieście. W Gdyni i w Sopocie jest to już zdecydowanie mniejsza liczba, odpowiednio: 67 i 25 zawartych małżeństw.
Liczba małżeństw z cudzoziemcami zawieranych w Sopocie jest co roku podobna. Wyraźny spadek w roku 2020 wynikał najprawdopodobniej z trwającej wówczas pandemii koronawirusa
– Marek Niziołek z sopockiego magistratu.
Z jaką narodowością najchętniej stajemy na ślubnym kobiercu?
Mieszkańcy Trójmiasta najczęściej biorą ślub z naszymi sąsiadami. Nic dziwnego, odległość ma znaczenie. Są to zazwyczaj Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie czy Niemcy. Stosunkowo często decydujemy się na małżeństwo z Brytyjczykami.
Jednak w tym zestawieniu nie są tylko Europejczycy. Tylko w zeszłym roku, kierownicy urzędów stanu cywilnego w Trójmieście udzielili ślubu z Hindusami, Filipińczykami czy Japończykami.
W tej kategorii na pierwszym miejscu jest Gdynia. To tutaj najczęściej zawierane są małżeństwa wielokulturowe. Urzędnicy udzielili ślubu osobom, które pochodziły m.in.: z Wenezueli, Jordanii, Nepalu, Kuby, Tanzanii czy Sri Lanki.