Wirus HPV. Odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy, jamy ustnej i gardła
Wirus HPV towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Hipotezę, jakoby wirus HPV wpływał na powstawanie raka szyjki macicy, postawiono już w latach 70. XX wieku. Obecnie rola wirusa brodawczaka ludzkiego w powstawaniu tego typu raka jest niepodważalna. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100 procentach przez infekcję tym wirusem.
Znanych jest ponad 150 różnych typów wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Większość wirusów nie wywołuje żadnych objawów, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozwój raka szyjki macicy, ale też jamy ustnej czy gardła. Do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczepienia jeszcze przed inicjacją seksualną.
Polecany artykuł:
W Gdańsku bezpłatne szczepionki dla 12-latków
Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat (przyjmując I dawkę) mieszkający na terenie Gdańska mogą bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), a szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).
Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku.
Do kogo skierowany jest program?
dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (rocznikowo), zamieszkałych w Gdańsku, których rodzice rozliczają się z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej czasowo deklaracji PIT), w odniesieniu do dziewcząt i chłopców pozostających pod opieką prawną innych osób niż rodzice, wyznacznikiem będzie zamieszkanie dzieci na terenie Gdańska;dzieci, które dotychczas wykonały pełny cykl szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (o ile nie występowały medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania szczepień);dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na wykonanie usługi zaszczepienia;dzieci, które przejdą pozytywną kwalifikację lekarską.
Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień p/HPV?
Aby umówić się na wizytę, trzeba zgłosić się do jednego z realizatorów programu. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.
Szczepienia realizowane są w sześciu przychodniach:
- Przychodnia BaltiMed sp. z o. o. sp. k. 80-041 Gdańsk, ul. Krzemowa 16 tel. 58-306-91-53
- NZOZ Przychodnia Morena Sp. z o.o. Jaśkowa Dolina 105 80-286 Gdańsk tel. 58 340 72 30
- Centrum Medyczne Zaspa Sp. z o.o. Burzyńskiego 1 80-462 Gdańsk tel. 58 769 38 69
- Przychodnia Lekarska Nowy Chełm Sp. z o.o. Filia Reformacka Reformacka 22 80-808 Gdańsk tel. 58 770 44 80
- NZOZ Przychodnia MICKIEWICZA Sp. z o.o. Mickiewicza 28/30 80-405 Gdańsk tel. 58 344 29 01
- Centrum Medyczne „ZDROWIE” Sp. z o.o. Żeglarska 4 80-273 Gdańsk tel. 58 573 38 88 wew. 4
Szczepionka przeciwko HPV - przed czym chroni?
Szczepionka dziewięciowalentna chroni aż przed dziewięcioma typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy).
Pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.