W 2021 r. władze miasta zaprezentowały projekt uchwały o utworzeniu parku kulturowego w sercu Gdańska. Niespełna dwa lata później prace nad tym projektem wstrzymano po protestach przedsiębiorców działających na obszarze Głównego i Starego miasta. Uważali oni, że zaproponowane regulacje są zbyt surowe i zaszkodziłyby ich biznesom.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała we wtorek (13 maja), że na najbliższej sesji rady miasta zaprezentuje uchwałę inicjującą prace nad parkiem kulturowym.
Wracamy do pomysłu utworzenia parku kulturowego – idei, którą poruszaliśmy już kilka lat temu. Powody wstrzymania prac w tym zakresie były różne: to m.in. intensywne remonty w centrum, ale również liczne uwagi ze strony przedsiębiorców. Dziś, bogatsi o doświadczenia i wizyty studyjne w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, lepiej rozumiemy, co w praktyce zadziała. Uchwała pomoże uporządkować kwestie estetyki oraz umożliwi wprowadzenie jednolitych zasad także na terenach prywatnych
- powiedziała Dulkiewicz.
Objęcie Śródmieścia Gdańska parkiem kulturowym ma pomóc w eliminacji takich problemów jak nielegalny handel, hałaśliwa rozrywka czy estetyczny chaos. Nowe regulacje mają objąć m.in. działalność meleksów, ogródków gastronomicznych, iluminacji oraz sprzedaży pamiątek.
Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, że park kulturowy nie rozwiąże wszystkich trudności, m.in. takich jak problem najmu krótkoterminowego.
Obecnie brakuje przepisów, które pozwalałyby skutecznie regulować te kwestie. Aktywnie uczestniczymy w działaniach Unii Metropolii Polskich i współpracujemy z Ministerstwem Sportu i Turystyki nad projektami legislacyjnymi dotyczącymi tego zagadnienia

– dodała.
Radny klubu PiS Przemysław Majewski w rozmowie z PAP ocenił, że zawieszenie prac nad utworzeniem parku kulturowego było wielkim błędem ze strony władz Gdańska.
Kilka lat temu wydano ponad 60 tysięcy na konsultacje dotyczące wprowadzenia parku kulturowego w Śródmieściu Gdańska. Przygotowano obszerny projekt, by po naciskach przedsiębiorców schować go do szuflady. Dobrze, że ostatecznie miasto wraca do tego pomysłu. Szkoda tylko, że realne prace mają zacząć się dopiero jesienią
- powiedział.
Zdaniem radnego utworzenie parku kulturowego jest niezbędne dla zahamowania negatywnych zmian zachodzących w centrum miasta.
Śródmieście, Główne Miasto wyludnia się. Jest tu coraz więcej hoteli, klubów, dyskotek, działalności rozrywkowej, co utrudnia życie mieszkańcom. Jeśli nie podejmiemy działań, ten proces będzie postępował i niedługo ani przedsiębiorców, ani mieszkańców na terenie Głównego Miasta nie będzie
- dodał.
W czasie briefingu poinformowano, że obszar objęty parkiem mają wyznaczać ulice: Podwale Staromiejskie, Targ Drzewny, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie, Szopy i Szafarnia. Wyłączone zostały ulice tranzytowe, takie jak Wały Jagiellońskie, czy Podwale Przedmiejskie oraz fragment Ołowianki z przepompownią.
Urzędnicy zapowiadają, że po wakacjach rozpoczną się szerokie konsultacje społeczne w sprawie utworzenia parku. W planach są spacery badawcze i cykl otwartych spotkań – m.in. na temat estetyki, meleksów, muzyki ulicznej, zasad prowadzenia ogródków gastronomicznych i handlu. Wnioski z konsultacji mają być przedstawione w listopadzie br., a gotowy projekt uchwały w pierwszej połowie 2026 roku.
Za projekt odpowiada odpowiada Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz menadżer Śródmieścia Michał Kaczmarek. Powołany zostanie również interdyscyplinarny zespół roboczy, w którego skład wejdą przedstawiciele miejskich jednostek i eksperci.
GALERIA: Ten park jest najfajniejszy w Trójmieście według sztucznej inteligencji
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].