Matura po linii najmniejszego oporu? Tyle punktów musisz mieć, by zdać

i

Autor: Monika Czekańska

Matura 2024

Matura po linii najmniejszego oporu? Tyle punktów musisz mieć, by zdać

2024-06-22 17:21

Jedni twierdzą, że to bułka z masłem, drudzy drżą o to, by zdobyć minimum punktów. Ile trzeba mieć punktów, by zdać maturę z najważniejszych przedmiotów? Do których przedmiotów trzeba podejść? To musisz zrobić, by zdać maturę.

Matura 2024. Ile punktów, by zdać?

W tym roku wyjątkowo późno, ale co się odwlecze to nie uciecze. 7 maja absolwenci szkół ponadpodstawowych rozpoczną jeden z najważniejszych maratonów egzaminacyjnych w życiu. Jego zakończenie zaplanowane jest na 24 maja. Większość maturzystów egzamin dojrzałości zdawać będzie zgodnie z wprowadzonymi rok temu nowymi zasadami. Jest to formuła 2023. Przed przystąpieniem do egzaminu warto upewnić się, jak wyglądać będą egzaminy maturalne, ile trzeba zdobyć punktów na poszczególnych przedmiotach i których przedmiotów nie da się nie zdać?

Matura z języka polskiego. Ile trzeba zdobyć punktów?

Ten przedmiot tradycyjnie otwiera maturalny maraton. Pisany zawsze pierwszego dnia, budzi niepokój wśród uczniów, którzy nie pałają miłością do języka ojczystego i spokój wśród miłośników mowy polskiej. Jedni i drudzy, by zdać maturę, muszą zdobyć co najmniej 30 proc. punktów. Na ten egzamin składają się trzy części:

  • Język polski w użyciu

Ta część zawiera od 5 do 7 zadań, za które otrzymać można łącznie 10 punktów (17% wszystkich). Rozwiązanie zawartych w tej części zadań otwartych to dodatkowych 50% punktów w tej części.

  • Test historycznoliteracki

W tej części liczba zadań wynosi od 6 do 15. Łącznie można zdobyć tu 15 punktów, co stanowi 25% możliwych do zdobycia. Poprawne rozwiązanie zadań otwartych to dodatkowych 70% punktów w tej części.

  • Wypracowanie

Za wypracowanie otrzymać można maksymalnie 35 punktów, co stanowi 58% możliwych do zdobycia.

Łącznie rozwiązać trzeba od 12 do 23 zadań. Za ich rozwiązanie można otrzymać maksymalnie 60 punktów. By zdać pisemną maturę z polskiego, należy zdobyć 18 punktów.

Matura z matematyki. Ile trzeba zdobyć punktów?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. Maturzyści będą mieli do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym od 29 do 40 zadań. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich otrzymać można łącznie 50 punktów. Przystępujący do tego egzaminu będą musieli zmierzyć się z 20 do 25 zadaniami zamkniętymi. Będzie można otrzymać za nie 25 punktów. Egzamin przewiduje również od 9 do 15 zadań otwartych. Za nie również będzie można otrzymać 25 punktów. Ponieważ matura z matematyki jest obowiązkowa, by ją zdać trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia, co przekłada się na 15 punktów.

Matura z języka obcego nowożytnego, część pisemna. Ile trzeba zdobyć punktów?

Pisemny egzamin z języka obcego nowożytnego ( to najczęściej występować będzie język angielski) trwa 120 minut. Za rozwiązanie zadań egzaminacyjnych uzyskać można maksymalnie 60 punktów. Składają się na nie 32-38 punktów za zadanie zamknięte i 28-22 punkty za zadanie otwarte.

Ten egzamin składa się z czterech części:

  • rozumienie ze słuchu – max 15 pkt
  • rozumienie tekstów pisanych – max 20 pkt.
  • znajomość środków językowych – max 13 pkt
  • wypowiedź pisemna – max 12 pkt

Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć 60 punktów. By go zdać na poziomie minimalnym, należy otrzymać 18 punktów.

Matura z języka obcego nowożytnego, część ustna. Ile trzeba zdobyć punktów?

To najkrócej trwający egzamin w całej maturalnej sesji egzaminacyjnej, gdyż trwa zaledwie 15 minut. Zdający losuje na początku zestaw zadań i przystępuje od razu do egzaminu. Pierwsze zadanie (rozmowa na konkretny temat) trwa ok. 4 minut. Następnie egzaminowany będzie poproszony o opisanie zamieszczonej w zestawie ilustracji oraz odpowiedź na 3 zadane przez egzaminatora pytania. Ta część trwa ok. 3 minut. Ostatnia część to wypowiedź na podstawie materiału stymulującego oraz odpowiedź na dwa zadane pytania. Ta cześć trwa 5 minut. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można zdobyć maksymalnie 30 punktów. By zdać, należy ich zdobyć zaledwie 9.

Nowy ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Jakie szkoły są w TOP 10 na Pomorzu?[Galeria]:

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.