Każdy, kto zdaje maturę chciałby się dowiedzieć, jakie zadania będą na egzaminie. Wiele osób wprost liczy na przecieki, które pojawiają się niemalże co roku. Czy podczas matury w 2023 roku nadal jest to możliwe? Tego nigdy nie wiadomo aż do ostatniej chwili, ale my prezentujemy zadania, które bardzo możliwe, że pojawią się na tegorocznej maturze.
W jakich terminach odbywają się matury 2023?
Tegoroczne podstawowe matury odbędą się zgodnie z następującym terminarzem:
- 4 maja 2023 roku godz. 9 - język polski
- 5 maja 2023 godz. 9 – język angielski, godz. 14 – inne języki obce
- 8 maja 2023 godz. 9 - matematyka
CKE będzie walczyć z przeciekami
Co roku, pojawiają się przecieki jeszcze przed rozpoczęciem się matur. Centralna Komisja Edukacyjna ma już dość. Znalazła sposób, aby ich nie było. W paczkach z arkuszami maturalnymi ma pojawić się nadajniki, który będzie wysyłał sygnał, gdy paczka zostanie otwarta przed czasem.
Nowy sposób kontroli szkół był testowany podczas matury poprawkowej w ubiegłym roku. Wtedy nadajniki trafiły do losowo wybranych placówek. Podczas matury 2023 ma być podobnie. Dyrektorzy szkół w całym kraju muszą liczyć się z tym, że to właśnie w ich przesyłkach znajdą się nadajniki. Wszystko po to, aby wyeliminować przecieki na maturach, z którymi Centralne Komisje Egzaminacyjne od lat mają problem.
Czego należy się spodziewać na maturze z matematyki w 2023 roku?
Choć tegoroczna matura jeszcze się nie rozpoczęła, to już możemy przewidzieć, jakie zadania będą musieli wykonać maturzyści. Zawsze jest tak, że nowe zadania, które pojawią się w podstawie programowej i w arkuszach próbnych, są także na „prawdziwej” maturze. Pewniakami w tym roku mają być równania wielomianowane, równania lub nierówność z wartością bezwzględną, równanie okręgu lub twierdzenie cosinusów.
Na maturze z dużym prawdopodobieństwem pojawi się zadanie z optymalizacji, twierdzenia Talesa czy układów równań. W 2023 roku nie może zabraknąć także potęg, logarytmów, funkcji czy procentów.
Przed maturą warto zapoznać się z tablicami matematycznymi, które są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – TUTAJ.
Pamiętajmy, aby na maturę zabrać ze sobą linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty.
Jakie wyniki był w 2022 roku?
W zeszłym roku do matury przystąpił 268 257 uczniów. 78,2 proc. maturzystów zdało wszystkie wymagane egzaminy i uzyskało świadectwo dojrzałości.
Średnia z matematyki wyniosłą 58 proc.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]