Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie
Sprzedawca w wielu sytuacjach ma prawo odmówić nam przyjęcia zniszczonej gotówki i tym samym uniemożliwić nam dokonanie zakupu. Zapewne spotkaliście się już z takim sytuacjami, bądź sami zastanawialiście się, czy wasze banknoty nadają się jeszcze do użycia. Co w momencie kiedy nie możecie nimi zapłacić w sklepie? Okazuje się, że nie w każdym przypadku jest na to proste rozwiązanie.
Większość z nich możecie po prostu wymienić. Coś i tu panują pewne zasady.
Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.
- czytamy na stronie NBP.
Jak dodaje Narodowy Bank Polski, w przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.
Polecany artykuł:
Po wymianę można udać się do najbliższej placówki banku, która dokona wymiany naszego środka płatniczego pod warunkiem, że zachowało się co najmniej 45 proc. jego oryginalnej powierzchni. Kiedy odsyłamy banknoty bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską należy pamiętać o łącznej wartości nieprzekraczającej kwoty 2000 zł.
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.
- podaje NBP.