Marzysz o nocy pod gołym niebem? Sprawdź, gdzie możesz zrobić to legalnie

i

Autor: pixabay.com

turystyka

Marzysz o nocy pod gołym niebem w lesie czy na plaży? Sprawdź, gdzie możesz zrobić to legalnie!

2024-05-06 10:30

Dziki las, zwierzęta i rozgwieżdżone niebo to zestaw, który wywołuje u ciebie szybsze bicie serca? To sygnał, że bushcraft to twoja idealna opcja na wymarzony wypoczynek i przygodę życia. Jednak zanim zdecydujesz się na noc pod gołym niebem, sprawdź gdzie możesz zrobić to legalnie.

Co to bushcraft?

Nocowanie w leśnej dziczy ma swoją nazwę. I choć nie jest powszechnie znana, miłośnicy szeroko pojętego surviwalu wiedzą w czym rzecz. Bushcraft to krótko mówiąc umiejętność przetrwania i życia w dziczy, oparta na tradycyjnej wiedzy o środowisku naturalnym i umiejętnościach praktycznych. Jest to sztuka radzenia sobie w dzikiej przyrodzie, wykorzystując dostępne zasoby oraz wykształcenie umiejętności potrzebnych do przetrwania w różnych warunkach.

Na czym polega bushcraft?

Umiejętności bushcraft obejmują szeroki zakres działań, takich jak:

  • budowanie schronienia

W ramach bushcraftu uczymy się budowy schronień z dostępnych materiałów, takich jak gałęzie, liście, trzciny czy skóra zwierzęca, aby zapewnić sobie ochronę przed deszczem, wiatrem i zimnem.

  • znajdowanie wody i jej oczyszczanie

Bushcraft naucza technik pozyskiwania wody z różnych źródeł, takich jak strumienie, jeziora czy rośliny, a także sposobów jej oczyszczania, aby była bezpieczna do picia.

  • Ognisko i gotowanie

W ramach bushcraftu uczymy się budowy ogniska, używania różnych metod rozpalania ognia oraz gotowania na otwartym ogniu, co umożliwia przygotowanie posiłków w dziczy.

  • Nawigacja i orientacja

Bushcraft obejmuje również umiejętność orientacji w terenie, korzystając z map, kompasów, gwiazd czy śladów przyrody, co pozwala na bezpieczne poruszanie się w terenie.

  • Przygotowanie narzędzi

Umiejętność wykonania podstawowych narzędzi, takich jak topór, nóż czy łuk i strzały, jest kluczowa w bushcrafcie. Dzięki nim możemy łatwiej pozyskiwać żywność, budować schronienia i wykonywać inne prace.

  • Pozyskiwanie żywności

Bushcraft naucza technik pozyskiwania żywności z dziczy, takich jak wędkowanie, polowanie, zbieractwo czy uprawa roślin.

Noc pod gołym niebem tylko w tych miejscach

Z propozycją spędzenia nocy pod gołym niebem wyszły Lasy Państwowe. Dla wszystkich amatorów surviwalu i bushcraftu udostępniły na terenie całej Polski ponad 600 tys. hektarów w ponad 400 nadleśnictwach. Na terenie powiatu wejherowskiego miejsca do nocowania w lesie wyznaczone zostały między miejscowościami: Gniewowo, Sopieszyno oraz Śmiechowem Południe w Wejherowie oraz w gminie Choczewo pomiędzy Ciekocinem, Borkowem, Zwarcienkiem i Kurowem. Nadleśnictwo Strzebielino udostępniło obszar na terenie leśnictw Góra i Luzino, a Nadleśnictwo Wejherowo wyznaczyło obszar w pobliżu wsi Mechowo w gminie Puck. Jeżeli zdecydujemy się na spędzenie nocy pod gołym niebem warto wcześniej zadzwonić do konkretnych nadleśnictw w celu dopytania o szczegółowe lokalizacje, regulamin takiego noclegu, a przede wszystkim możliwość rozpalania ognia. Przyjętą zasadą jest możliwość noclegu w wyznaczonych miejscach maksymalnie przez 9 osób na dwie noce. Jeżeli chcemy zwiększyć liczbę osób, na dwa dni przed planowanym pobytem należy zgłosić to do konkretnego nadleśnictwa.

GALERIA:  W tych miejscach możesz spać pod gołym niebem 

Czy można spać na plaży?

Nie każdy jednak marzy o spędzeniu nocy w środku lasu. Zachęceni ciepłymi nocami i romantyczną scenerią, wielu z nas chciałoby spędzić noc na plaży. Jest to możliwe, jednak pod pewnymi ograniczeniami. O ile noc w śpiworze czy pod kocem jest dopuszczalna, to rozbicie na plaży namiotu jest już surowo zabronione i karane mandatami. Strażnicy miejscy mogą podjąć interwencję wobec dzikiego biwakowicza i wystawić mu mandat w wysokości nawet 300 zł. Zgodnie z przepisami, plaża nie jest miejscem przeznaczonym do biwakowania, a namioty rozkładać można jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].