Odblaski

i

Autor: Justyna Świderska

Mandat za brak odblasków może uszczuplić nasz portfel. Kiedy powinniśmy zadbać o widoczność na drodze?

2022-11-14 11:09

Okres jesienno-zimowy to szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. Bywa, że przy sporym zachmurzeniu, już po godzinie 15:00 jest nie tylko szaro ale i robi się ciemno. Coraz więcej osób na drodze możemy zobaczyć w odblaskach. Kiedy powinniśmy je nosić? Za ich brak grozi naprawdę wysoki mandat.

Pogoda nie rozpieszcza. Coraz więcej mówi się o tym, że nadchodzi mórz i prawdziwa, polska zima. Nie zważając na temperatury za oknami, nie da się ukryć, że coraz szybciej zapada zmrok. Wszystko to powoduje, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Policja , rok do roku przypomina nam o noszeniu odblasków.  

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

- podkreślają policjanci. 

Jak dodają, do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Odblaski to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale także pewność grubego portfela. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Niestety policyjne statystyki potwierdzają, że ostatnie trzy miesiące są najgorsze pod względem wypadków z udziałem pieszych. KGP w październiku 2021 roku odnotowała, jak podaje portal auto.dziennik.pl,  533 wypadki, w których zginęło 58 osób a 493 zostało ranne (ponad 11 proc. ogółu wypadków z udziałem pieszych). Listopad był najtragiczniejszy - 660 wypadków (14 proc. ogółu), 82 zabitych i 597 rannych. W grudniu zapisano 598 wypadków (niemal 13 proc), 71 zabitych i 546 rannych.

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami w Żywcu