Mały szkodnik-duże straty! Wlej to do ich nor, a problem zniknie w mgnieniu oka

i

Autor: pixabay.com

szkodniki

Mały szkodnik, duże straty. Wlej to do ich nor, a problem zniknie w mgnieniu oka

2024-05-27 21:43

Są małe i urocze. To jednak koniec zalet jednych z największych ogrodowych szkodników. I choć są aktywne głównie w nocy, „owoce” ich pracy są trudne do przeoczenia i przebaczenia. Tym prostym sposobem szybko pozbędziesz się ich ze swojego ogrodu.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? 

Nornice i krety to „koszmarny duet” każdego ogrodnika, który jak tylko zobaczy u siebie charakterystyczne kopce i wydrążone dziury wie, że nie wiąże się z tym nic dobrego. Jedna noc pracy tych gryzoni może obrócić wniwecz wiele tygodni ciężkiej ogrodniczej pracy. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się ich z naszego terenu.

Jakie szkody wyrządzają nornice?

Nornice z wyglądu przypominają dużego chomika. Mają futerko pokryte brązową lub rudą barwą. Jednak pomimo swojego słodkiego wyglądu to stworzenia, które nie cieszą się dobrą sławą. Ich niszczycielska działalność negatywnie wpływa na wzrost roślin i prowadzi do słabych plonów w sezonie. Jeżeli tylko zauważymy charakterystyczne, niewielkie dziury w ziemi, działać musimy niemal natychmiast.

Co na nornice w ogrodzie?

Jednym ze sposobów na przegonienie szkodników jest użycie mocno aromatycznej kawy. Nornice nie znoszą ani jej zapachu ani smaku. Należy przygotować mocną kawę i wymieszać ją w proporcji 1:4 z wodą. Tak przygotowaną miksturą trzeba spryskać okolice dziur lub wlać kawę do środka otworów. Jeśli jednak nasze nornice okażą się amatorami kawy i jej aromat w ogóle ich nie przepędzi, warto sięgnąć również po inny sposób. Nornice nie lubią aromatu obecnej w papryczce chili kapsaicyny. Przyprawę z chili wystarczy rozsypać dookoła dziupli, bądź, podobnie jak w przypadku kawy, przygotować z niej roztwór. Papryczkę chili należy połączyć z litrem wody i taką miksturą spryskać wejścia do tuneli i rośliny, którymi gryzoń szczególnie się interesuje. Są również rośliny, które w celu choćby wystraszenia gryzoni, warto posadzić w swoim ogrodzie. Jest to mięta, porzeczka, czosnek czy wilczomlecz.

Ryby prosto z kutra w Orłowie [Galeria]:

Pomorskie. Daniele walczą w Kosakowie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Listen on Spreaker.