miejsca

Magiczne miejsce na mapie Pomorza. Wielu myli je z Półwyspem Helskim

2024-08-27 8:03

To malowniczy skrawek ziemi na północny Polski. Miejsce, które zachwyca swoim pięknem oraz urokliwym położeniem. Znajduje się w pobliżu popularnych miejscowości, takich jak Rewa czy Mechelinki. Mowa o Cyplu Rewskim, który jest dla wielu turystów ogromnym zaskoczeniem, kiedy go zobaczą po raz pierwszy.

Cypel Rewski. Prawdziwy urok natury

Cypel Rewski to obszar otoczony wodami Zatoki Puckiej, gdzie spotykają się brzegi morza i malownicze trasy spacerowe. Przyciąga miłośników pieszych wędrówek, rowerów oraz fotografii.  Widok zachwyca każdej porze roku. Szczególnie latem, kiedy Cypel Rewski staje się rajem dla plażowiczów oraz miłośników sportów wodnych.

Dalszy ciąg cyplu (zwany Rybitwią Mielizną, Rewą Mew lub Mewią Rewą) tworzy wał podmorski ciągnący się do Mierzei Helskiej. Średnia głębokość na całej długości wału wynosi metr, z wyjątkiem przekopu o szerokości około 700 m, zwanego Głębinką, którego głębokość dochodzi miejscami do pięciu metrów. Niewielkie obszary mielizny okresowo wyłaniają się nad powierzchnię wody, tworząc wysepki.

Raz w roku odbywa się Marsz Śledzia, w którym to śmiałkowie pokonują mieliznę pieszo z Kuźnicy do Rewy. Korzystają z niej także dziki, wędrując i płynąc na Mierzeję Helską.

Krzyż na Cyplu Rewskim. Co oznacza?

U nasady Cypla Rewskiego znajduje się krzyż. Jest to Krzyż Morski poświęcony ofiarom morza. W 2004 r. obok powstała tuż obok Aleja Ludzi Zasłużonych Morzu.

Aleja Zasłużonych Ludzi Morza jest jedną z głównych atrakcji w Rewie. W 2004 roku został tam odsłonięty Krzyż Morski, który jest ważnym znakiem nawigacyjnym oraz pierwsze trzy tablice pamiątkowe poświęcone (za Rewapark.pl):

  • gen. Józefowi Hallerowi – Błękitny Generał, który wyzwolił i zaślubił Polskie Morze. W 1920 r. przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
  • Klemensowi Długiemu – Najsłynniejszy armator rewski. Od dziecka związany z morzem. Pływał jako marynarz na statkach handlowych, przed I wojną światową został zmobilizowany do Marynarki Wojennej.
  • Janowi Leszczyńskiemu – Wieloletni wychowawca i mistrz kadr morskich. Był wykładowcą Szkoły Morskiej w Tczewie, także w Gdyni. Wychowawca na szkolnych żaglowcach Lwów czy Dar Pomorza.

QUIZ. Te gwiazdy PRL zgasły za szybko. Rozpoznasz je na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Został zastrzelony przez męża swojej kochanki. Na zdjęciu jest:
Andrzej Zaucha
Pomorskie: poszukiwanie bursztynu w Rewie