Magdalena Czarzyńska-Jachim z poparciem Jacka Karnowskiego
Magdalena Czarzyńska-Jachim kandydujena prezydentkę Sopotu w wiosennych wyborach samorządowych. Pełniąca funkcję prezydenta miasta wystartuje z Koalicji dla Sopotu. Kandydatkę poparli m.in. były prezydent kurortu Jacek Karnowski.
Samorząd daje możliwość tych osób, które je inspirują, realizację tych projektów które uznają za słuszne. ta sprawczość w samorządzie jest niezwykła. My to wiemy i my to robimy i dalej będziemy robić jako Koalicja dla Sopotu
Koalicja dla Sopotu jako komitet wyborczy składa się z polityków PO, PSL, Lewicy i Nowoczesnej. Kandydatka w swojej kampanii chce się skupić na zmianie kierunku, w którym rozwija się miasto.
Polecany artykuł:
1.Jaki jest plan na pierwsze miesiące, jakie będą pierwsze decyzje i inicjatywy, które trzeba wdrożyć w życie na „już”, zaraz po wyborach?
Wierzę, że dzięki zmianom w prawie oraz środkom zewnętrznym, w tym z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli realizować wiele projektów inwestycyjnych, związanych m.in. z budownictwem komunalnym czy programami prozdrowotnymi. Do tych kwestii przygotowujemy się już teraz. Zabiegamy o zmiany w prawie, które pozwolą nam uregulować kwestie najmu krótkoterminowego, walczymy zmiany w prawie dotyczące strefy płatnego parkowania. Wprowadzimy bezpłatną godzinę dla wszystkich mieszkańców, dodatkowe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, parkowanie poza niebieskimi kopertami w całej strefie dla osób z niepełnosprawnościami bez ograniczeń na podstawie abonamentu za symboliczne 10 zł, weekendy po sezonie bez opłat. Ponadto, już jesteśmy gotowi do realizacji tak ważnej dla mieszkańców inwestycji jak budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, Sopockiego Centrum Kuracyjnego czy innych inwestycji, które zamierzamy sfinansować z KPO. Cieszę się bardzo, że Festiwal Dwa Teatry wraca do Sopotu. Podpisujemy właśnie wieloletnie porozumienie z TVP i Polskim Radiem w tej sprawie. Niezwykle ważne jest zwiększenie dostępności dla mieszkańców istniejącej infrastruktury sportowej, tak aby mieszkańcy mogli aktywnie spędzać czas.
2. Czego w Sopocie brakuje najbardziej?
Mimo iż budujemy bardzo dużo mieszkań komunalnych to wciąż jest ich za mało. Do końca tego roku do użytku zostanie oddanych 66 mieszkań komunalnych, a jeśli miasto otrzyma dofinansowanie, rozpocznie się budowa kolejnych 114. W przygotowaniu są również projekty i koncepcje 223 lokali komunalnych. Pod względem liczby nowych mieszkań komunalnych Sopot od dawna jest liderem w kraju. W tym roku bijemy własne rekordy. Ponad 400 mieszkań komunalnych budowanych i planowanych w tak krótkim czasie, to imponująca liczba. Stawiamy na budownictwo komunalne. Chcemy zatrzymać młodych w Sopocie, stworzyć im godne warunki do mieszkania, pracy i rozwoju. Na przełomie I i II kwartału sopocianie dostaną klucze do 50 mieszkań w nowych budynkach komunalnych przy ul. 3 Maja. Kolejnych 16 lokali jest budowanych przy ul. Obodrzyców. Powinny być gotowe na koniec roku. Jest już też zgoda na budowę 114 mieszkań przy ul. Reja, Jana z Kolna i Sobieskiego. Z realizacją miasto czeka na dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz tego w trakcie projektowania są 92 mieszkania przy ul. Smolnej. Przygotowywane są też koncepcje 131 mieszkań przy ul. Kasztanowej i al. Niepodległości. Warto dodać, że oprócz budowy domów i mieszkań komunalnych “pod klucz”, wykonawcy są zobowiązani również do zagospodarowania otoczenia - wykonania placów zabaw, miejsc parkingowych, nasadzenia zieleni i wyposażenia terenu w elementy małej architektury.
3. Jaką inwestycję/decyzję wskaże Pan/Pani jako dobrą/najlepszą dla miasta w ostatnich latach, przykład takiej, która dobrze wpłynęła na miasto, która się Panu/Pani podoba?
Trudno wskazać jedną inwestycję czy jedno działanie. Sopot przez ostatnie lata wypiękniał, zmienił się bardzo. Wystarczy pójść na spacer i zobaczyć piękną zieleń czy doskonale zachowaną sopocką architekturę. Cały Sopot objęty jest przecież nadzorem konserwatorskim. Chronimy nasze dziedzictwo i to co jest dla was ważne, często sami mieszkańcy informują nas i proszę o interwencję, gdy widzą, że w czasie jakiegoś remontu mogą ucierpieć, np. zabytkowe okna czy drzwi. Bardzo się cieszę, że w Sopocie zachowaliśmy tak ważne dla nas obiekty jak hipodrom, Opera Leśna, molo. To nasze bogactwo, z którego jesteśmy dumni. Sopot to także niezwykle czysta i uporządkowana przestrzeń. Nie ma u nas ani jednej reklamy wielkoformatowej. To sprawia, że przestrzeń publiczna jest nie tylko piękna i estetyczna, ale także bardzo harmonijna. To co jest bardzo ważne dla miasta i jego mieszkańców to uzyskanie i utrzymanie statusu uzdrowiska. Mamy własną solankę, w oparciu o którą będziemy budować Sopockie Centrum Kuracyjne z usługami dostępnymi dla mieszkańców. Niewielu wie, że w Sopocie mamy zakład górniczy, który troszczy się o nasze solankowe źródła. Właśnie po to, by mieszkańcy mogli korzystać z tego bogactwa naturalnego jak najczęściej i jak najszerzej.
4. Oczami wyobraźni: Jak powinien wyglądać Sopot za 50 lat?
Chcemy Sopotu uśmiechniętego, otwartego, przyjaznego, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec będą czuć się po prostu dobrze. Program Koalicji Dla Sopotu to to efekt pracy wielu różnych środowisk. To efekt licznych rozmów i spotkań. Razem z przedsiębiorcami, seniorami, sportowcami, ludźmi kultury, młodzieżą wykreowaliśmy wizję miasta, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Miasta spójnego na poziomie wartości, przyjaznego mieszkańcom, otwartego na różnorodność, dynamicznego w obszarze kreowania i wdrażania nowych idei. Priorytetami są dla nas wrażliwość społeczna i budowanie wspólnoty, jakość życia codziennego i zrównoważony rozwój przedsiębiorczości, wysoki poziom usług społecznych i zadbana przestrzeń miejska.
5. W Sopocie powinno być więcej atrakcji dla seniorów czy dla młodych?
Sopot jest najlepszym, cudownym miejscem do życia, w którym jest miejsce dla każdego. To najpiękniejsze miejsce na ziemi dla mnie i chciałabym, aby każda mieszkanka i każdy mieszkaniec na pytanie czym jest dla niego Sopot, mógł odpowiedzieć: najpiękniejszym miejscem na ziemi. Sopot słynie z bardzo szerokiej oferty kulturalnej, dostępnej dla mieszkańców. To u nas odbywają się wystawy najlepszych i cenionych twórców. Jesteśmy dumni z naszych, sopockich artystów. Markami kultury stały się przez lata Sopot Classic, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Sopot Jazz Festiwal czy Literacki Sopot. Powrót opery na scenę Opery Leśnej to mój wielki sukces. W tym roku druga edycja Baltic Opera Festival. Już dziś zapraszam. Cyklicznie odbywają się spotkania dla dzieci i rodziców z Mewą Sopocianką. To warsztaty, spotkania, zabawa. Biblioteka Sopocka to z kolei kopalnia wydarzeń dla wszystkich grup wiekowych. Bardzo się cieszę, że swoją przestrzeń mają tu także nastolatkowie, którzy chętnie zaglądają do naszej Sopoteki, bo to naprawdę nie jest łatwe, aby przyciągnąć ich uwagę i zaproponować alternatywę dla smartfonów. Mamy liczne propozycje dla seniorów, począwszy od zajęć ruchowych przez świetnie działający Uniwersytet Trzeciego Wieku. Świetną inicjatywą się Domy Sąsiedzkie. Warto je rozwijać i wspierać, bo to właśnie w nich mieszkańcy chcą spotykać, spędzać czas i integrować się. Jesteśmy otwarci na pomysły i idee. Mamy choćby tzw. małe granty, które wspierają niewielkie, ale bardzo ważne inicjatywy małych społeczności. Najważniejsze to wsłuchiwać się w głos mieszkańców i razem z nimi tworzyć nasze miasto.
6. Co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający Sopot? Jedno miejsce!
Zdecydowanie polecam Leśny Szlak Borsuka, który latem pokonuję z psem a zimą na nartach biegowych
7. Co można zrobić żeby ludzie chcieli zamieszkać w Sopocie?
Sopot, podobnie jak wiele innych miast i cały kraj zmaga się ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców. Dużym wyzwaniem jest z całą pewnością zatrzymanie wyludniania się Sopotu i przyciągnięcie młodych ludzi, np. poprzez rozwój budownictwa komunalnego, rozwój najmu długoterminowego, budowę akademików dla studentów, rozszerzenie przywilejów w ramach Karty Sopockiej. To także liczne inicjatywy zapewniające wysoką jakość życia, w tym programy zdrowotne, zapewnienie dostępu do wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego, a także możliwość urodzenia dziecka w Sopocie w ramach publicznych świadczeń. Cieszę się ogromnie, że w Sopocie znów będą rodzić się dzieci. To wielkie szczęście, że prywatny podmiot, który znany jest z najwyższych standardów medycznych zdecydował się utworzyć w Sopocie komfortowy oddział położniczy z kontraktem NFZ, co oznacza, że będzie świadczyć usługi bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Sopot od lat oferuje mieszkańcom liczne programy zdrowotne, w tym finasowanie metody in vitro, naprotechnologii. Cały pakiet wsparcia kobiet w każdym wieku „Sopocianki” to przykład kompleksowego myślenia o dobrej kondycji naszych mieszkanek. Patrzę na wsparcie rodzin, młodych ludzi kompleksowo. Stąd poza tzw. działaniami miękkimi, jak programy zdrowotne, miejsca dla wszystkich sopockich dzieci w przedszkolach potrzebne są inwestycje. I dlatego też przy wykorzystaniu środków zewnętrznych powstał nowoczesny żłobek przy ul. Obodrzyców.
8. Jakie są pomysły i plany na Zatokę Sztuki?
Nie ma już miejsca o takiej nazwie w Sopocie. Teraz to Mamuszki 14. Taką nazwę wybrali mieszkańcy Sopotu w głosowaniu i ta nazwa bardzo dobrze przyjęła się w przestrzeni publicznej. To miejsce spotkań, wielu miejskich inicjatyw. Na razie funkcjonuje parter budynku, bo reszta obiektu została tak zdewastowana, że wymaga gruntownych przebudów. Robimy wszystko by udostępnić mieszkańcom sale na zajęcia, warsztaty, by swoje miejsce znaleźli tu młodsi i starsi. Od samego początku, gdy tylko obiekt wrócił do miasta, mówiliśmy o kulturalnym centrum wielopokoleniowym. Na razie w mniejszym wymiarze, ale właśnie tak funkcjonuje to miejsce.
W nadchodzących wyborach na prezydenta Sopotu wystartuje Jarosław Kempa, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który reprezentuje ruch miejski "Kocham Sopot", pełniąca funkcję prezydentki Magdalena Czarzyńska-Jachim, która wystartuje z "Koalicji dla Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim" popieranej przez PO, PSL, Lewicę, Razem oraz Nowoczesną, Radny miejski PiS Paweł Petkowski, Gabriel Oleszek, kapitan i pisarz, który kandyduje z poparciem Mieszkańców dla Sopotu, artystka Maria Lepczak-Wysocka z komitetu W imieniu Sopocian, a także Lechosław Cezary Wojtynowski z KWW "Trzecia Siła", emerytowany oficer Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].