Lody ze szczawiu czy ruchanki z miodem. Oto kaszubskie desery Sylwii Garskiej-Chmarycz z MasterChefa

i

Autor: materiały prywatne, Sylwia Garska-Chmarycz

kaszubska kuchnia

Lody ze szczawiu czy ruchanki z miodem. Oto kaszubskie desery Sylwii Garskiej-Chmarycz z MasterChefa

2023-04-28 11:36

Któż z nas nie lubi słodkości? A co powiecie na desery w kaszubskiej odsłonie? Finalistka IX edycji MasterChefa Sylwia Garska-Chmarycz zdradziła nam swoje przepisy. Wśród nich Kaszubskie brownie czy lody ze szczawiu.

Masz już dosyć nudnych przepisów na słodkie dania? Chciałbyś spróbować Kaszub „na słodko”? Sprawdź przepisy od Sylwii Garskiej-Chmarycz. Zapytaliśmy Sylwię o jej ulubione desery! 

Sylwia Garska-Chmarycz i jej kaszubska kuchnia

Sylwia Garska-Chmarycz z Choczewa dała poznać się licznej publiczności w IX edycji kulinarnego programu MasterChef Polska, gdzie zaszła do finału. Zajęła drugie miejsce. Dzisiaj Sylwia prowadzi eventy, szkolenia i warsztaty. W 2021 roku spełniła największe i najdłużej oczekiwane na spełnienie marzenie - wydała książkę kucharską "Smaczne garnki". Sylwia Garska-Chmarycz w swoich daniach wykorzystuje lokalne produkty i jak sama mówi, definiuje kuchnię Kaszub na nowo.

Desery po kaszubsku. Przepis na Kaszubskie brownie

Jednym z ulubionych słodkości Sylwii jest kaszubskie brownie. To nic innego jak ciasto czekoladowe z jabłkiem. Danie zasmakuje całej rodzinie – zarówno mężowi, żonie, jak i dzieciom. Jak sama mówi, to dosyć prosty przepis, a składniki nie są „wyszukane” ze sklepowych półek. Wystarczy otworzyć lodówkę.

Kaszubskie brownie to czyściciel lodówki. Wszystkie składniki znajdziemy w lodówce. Brownie szybko się przygotowuje 

- wyjaśnia Sylwia Garska-Chmarycz.

Składniki na Kaszubskie brownie: 

  • 1 kostka margaryny (palma)
  •  pół szklanki wody
  •  1 szklanka cukru
  •  2 szklanki mąki pszennej
  •  3 jajka
  •  3 łyżki czarnego kakao
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki konfitury śliwkowej lub jakiekolwiek resztki dżemów z lodówki
  • 2 jabłka

Danie przygotowuje się 20 minut. Ciasto pieczmy przez 45 minut w piekarniku. Potrzebujemy garnka, miksera, blaszki keksówki. Jak mówi Sylwia, jest jeszcze jeden bardzo ważny element – nie być na diecie, bo to ciasto to dietetyczny „grzeszek”.

Jak przygotować Kaszubskie brownie?

  1.  Kostkę palmy zagotuj z cukrem, wodą i kakao. Odstaw na chwilę ba bok do lekkiego ostudzenia, następnie wbij 3 całe jajka, wsyp mąkę, proszek do pieczenia i konfiturę i wszystko dokładnie wymieszaj mikserem.
  2. Jabłka obierz, pokrój w kostkę i połącz z ciastem, mieszając drewnianą łyżką. Całość przelej do przygotowanej foremki (ja używam podłużnej keksówki). Ciasto piecz w piekarniku z funkcją góra/dół w 180 stopni Celsjusza przez 45 min.

Wyciągnij ciasto na półmisek i sowicie posyp cukrem pudrem. Nie żałuj sobie!

Jak podkreśla wice-masterchef, im starsze ciasto, tym lepsze. Trudno jednak będzie się powstrzymać od dodatkowej porcji.

Przepis na lody szczawiowe, czyli Rozkoszna łąka

Zazwyczaj lody kojarzą się nam ze smakiem truskawki czy czekolady. A co powiecie na szczaw? 

Szczawiem zastępujemy limonkę i cytrynę. Takie sorbety jak najbardziej są smaczne i proste do zrobienia. A szczawiu jest pod dostatkiem w każdej wejherowskiej gminie 

– zachęca Sylwia.

Składniki na lody szczawiowe (Rozkoszna łąka):

  •  6 żółtek
  •  0,5 l mleka
  •  200 g śmietany 30% (np śnieżka Perlino)
  •  150 g cukru
  •  szczypta soli
  •  1 marakuja
  • mleczko kokosowe
  •  1 szklanka ziaren tapioki
  •  0,5 kg liści świeżego szczawiu (pod dostatkiem w każdej wejherowskiej gminie)

Zrobienie dania zajmuje Sylwii pół godziny, ale trzeba wziąć pod uwagę oczekiwanie na zmrożenie wszystkich składników. Jest to zwykle 12 godzin.

Aby przygotować Rozkoszną łąkę potrzebujesz 2 garnków, blendera, foremki oraz.... koca i poduszki.

Jak zrobić lody szczawiowe (Rozkoszna łąka)? 

  1. Mleko wraz ze śmietanką i połową cukru podgrzej do wysokiej temperatury, tak aby nie zagotować
  2. W osobnym garnku w kąpieli wodnej ucieraj żółtka z cukrem na puszystą masę. Pilnuj, aby żółtka się nie ścięły. Po uzyskaniu puszystej masy dodawaj powoli ciepłe mleko ze śmietanką delikatnym strumieniem.
  3. W blenderze zmiksuj liście szczawiu na bardzo wysokich obrotach. Papkę z liści przetrzyj przez sito, tak aby soku było jak najwięcej. Możesz tę czynność powtórzyć lub przecisnąć liście przez sokowirówkę - będzie szybciej. Sok ze szczawiu dodawaj do masy mleczko-jajecznej. Powinna uzyskać ładny zielony kolor.
  4. Całą masę lodową przelej do foremek i włóż do lodówki na 12 godzin, będzie idealna. Aby nie wyschła, przykryj ją folią spożywczą, tak aby nie dotykała masy.

Lody mają bardzo kremowy, słodki i zarazem kwaskowaty smak, są idealne na gorące dni i mega orzeźwiające.

Przepis na Ruchanki miodzianki – drożdżowe placki z miodem

Ruchanka to słowo, które wzięło się od kaszubskiego ruchôcze. Miano ruchanek mają płaskie, owalne racuszki z ciasta chlebowego (co daje smak lekko kwaśny) lub drożdżowego (smak słodkawy), smażone na gorącym tłuszczu. Ruchanki wpisane są na Listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego - istne miano kaszubskiego dania.

Sylwia Garska-Chmarycz proponuje Ruchanki miodzianki – drożdżowe placki z miodem.

Składniki na Ruchanki-miodzianki: 

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 0,5 l mleka
  • 3 jajka
  • 80 g masła
  • 1 łyżka cukru
  • 40 g świeżych drożdży
  •  pół łyżeczki soli
  •  olej do smażenia

Czas przygotowania - 30 minut + oczekiwanie na wyrośnięcie drożdży 

Danie dla 6 osób. Potrzebne są patelnia i wolny poranek, żeby „pobawić się trochę drożdżami”.

Jak przygotować Ruchanki-miodzianki? 

  1. Wstań rano i zrób zaczyn z drożdży: podgrzej troszkę mleko (do 33 stopni Cejsusza), wsyp łyżeczkę cukru, rozdrobnij drożdże i podsyp trochę mąką np. 1 łyżką. Możesz ten proces przyśpieszyć (ja tak zawsze robię), wkładając zaczyn do piekarnika nagrzanego do 35 stopni C na 20 minut.

Ładnie wyrośnie, no i na chwilę możesz wrócić do łóżka, aby wytłumaczyć mężowi/żonie proces tworzenia ruchanek krok po kroku

- mówi Sylwia. 

2. Po 20-30 min dodaj resztę składników - masło, mąkę, jajka i sól. Wyrabiaj ciasto do uzyskania miłej, gładkiej konsystencji np. drewnianą łyżką. Odstaw w ciepłe miejsce po przykryciu ściereczką.

3. Po mniej więcej godzinie walnij pięścią w ciasto i zacznij je znowu wyrabiać. jeśli będzie się troszkę kleić, to podsyp mąką (ale nie przesadzaj, bo będzie twarde).

4. W bardzo rozgrzanym oleju na patelni układaj ruchanki łyżką. kontroluj to, bo szybko się pieką. Mają być rumiane z obu stron. Odsądź na papierze. Zadaj się ruchankami, polewając je miodem.

Przepis na Szafirową kulę, czyli legumina na galaretce z kawy i musie z tamaryndowca

Legumina to słodkie wspomnienie dzieciństwa. Wielu z nas pamięta ją z rodzinnych imprez, kiedy to gościła na stołach. Co powiecie na wersję z kawą i musem tamaryndowca?

Składniki na Szafirową kulę:

  • 4 jajka
  • 5 łyżek cukru + 1 łyżeczka do galaretki
  • szczypta soli
  • 1 cytryna
  • 5 łyżeczek żelatyny
  • 8 lasek tamaryndowca
  • 1 filiżanka zaparzonej kawy

Czas przygotowania to 30 minut + trzeba doliczyć czas na schłodzenie

Danie dla 6 osób. Poziom - średnio trudne. Potrzebujesz miksera i foremki. Jak przyznaje Sylwia, ważny jest jeszcze jeden element:

Potrzeba wspomnień z mocno zakrapianej imprezy na Kaszubach lub kogoś, kto ci opowie jakie cuda dzieją się na kaszubskich imprezach 

– mówi Garska-Chmarycz.

  1. Jajka należy sparzyć przed przystąpieniem do pracy (nie będą przychodziły obróbki termicznej). Żółtka oddziel od białek, utrzyj je z 3 łyżkami cukru na kogel-mogel. Namocz 4 łyżeczki zęlatyny w małej ilości zimnej wody, aż spęcznieje. Białka ubij na sztywną masę, dodając szczyptę soli i 2 łyżki cukru.
  2. Obie masy łączymy ze sobą szpatułką (delikatnie), ścieramy skórkę z cytryny i wyciskamy sok, który również dodajemy do masy. Podgrzewamy żelatynę w kąpieli wodnej i dodajemy do masy delikatnym strumieniem, cały czas mieszając. Formę podania zostawiam Twojej inwencji twórczej.
  3. Galaretka z kawy: do filiżanki gorącej kawy rozpuszczalnej lub z ekspresu dodaj łyżeczkę cukru i łyżeczkę żelatyny. Intensywnie mieszaj, aby składniki się rozpuściły. Wylej do foremki cienką warstwę.
  4. Mus z tamaryndowca: obierz tamaryndowca z łupiny, miąższ wraz z pestkami włóż do garnka, podlej odrobiną wody, delikatnie podgotuj, a nasiona same wypadną. Jest to bardzo słodkie, więc już nic więcej nie potrzeba.
  5. Skomponuj deser na galaretce z kawy i musie z tamaryndowca. Dodaj coś chrupiącego, np. dmuchany ryż, kwiaty szafirka. Już po pierwszym kęsie będziesz w innej epoce!
Co się dzieje z jedzeniem w "MasterChefie"?