Licealistka z Gdyni wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes

i

Autor: gdynia.pl

ważne

Licealistka z Gdyni wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes

2024-07-16 13:46

Uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni została wyróżniona w prestiżowym rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. Kornelia Wieczorek zaangażowana jest w liczne projekty naukowe, wraz z koleżanką stworzyła biodegradowalny nawóz, reprezentując Polskę w Los Angeles podczas konkursu Regeneron ISEF.

Kornelia Wieczorek to 16-letnia uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która pomimo młodego wieku, jej działania już zostały zauważone i docenione przez prestiżowym magazyn Forbes. Licealistka zaangażowana jest w liczne projekty naukowe, wraz z koleżanką stworzyła biodegradowalny nawóż, korzystnie wpływający na środowisko naturalne.

-Razem z koleżanką z klasy opracowałyśmy biodegradowalny nawóz oparty jest na szczepach bakterii z grupy Rhizobium - napisała na swoim profilu Facebook-owym Kornelia Wieczorek.

-Nawoz nie przyczynia się do procesów eutrofizacji wód i degradacji gleb. Dzięki projektowi udało mi się dostać do finału ogólnopolskiego konkursu Explory i to był kolejny, bardzo ważny moment mojego życia, ponieważ spotkałam się ze społecznością młodych, ambitnych ludzi, którzy tak jak ja, chcą rozwijać się w dziedzinie innowacji i zainspirowali mnie oni do dalszej pracy - przyznała Kornelia Wieczorek. - Podczas konkursu otrzymałam także tytuł dwukrotnej laureatki, w tym mentoring Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, dzięki czemu mogłam prowadzić badania przez ostatni rok, a także zostałam wybrana do reprezentacji kraju podczas największego konkursu dla młodych innowatorów - Regeneron ISEF w USA, który odbył się w maju tego roku.

To jednak nie jedyny projekt, którym zajmuje się Kornelia – pracuje również nad diagnostyką dermatologiczną. Dąży do stworzenia ogólnodostępnego narzędzia do badania zmian skórnych. Rozwiązanie miałoby być bezpłatne i dostępne dla każdego użytkownika telefonu.

-Projekt ,,Skóra bez obaw" powstał przede wszystkim dzięki mojej działalności w domu pomocy społecznej w Gdyni, w którym kilkukrotnie pomagałam seniorom i tam zauważyłam problem diagnostyki zmian skórnych - przyznała Kornelia. - Tak naprawdę pomysłodawcą jest mój kolega - Leon Krupa. Projekt ma pomagać w diagnostyce zmian skórnych w obliczu niżu demograficznego, który od wielu lat doświadczamy. Mamy zamiar stworzyć aplikację, która za pomocą zdjęć skóry, będzie pomagała lekarzom w diagnostyce i będzie umożliwiała proces szybszej, łatwiejszej diagnostyki dla osób starszych i dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ takiej aplikacji nie ma jeszcze na rynku.

16-letnia Kornelia jak na razie jest uczennicą gdyńskiej ,,trójki”, po wakacjach idzie do trzeciej klasy, lecz już teraz planuje swoją dalszą karierę. Chce rozpocząć zagraniczne studia medyczne, ale jeszcze nie wybrała konkretnego uniwersytetu. Kornelia poza pracą naukową ma wiele pasji – wraz ze swoim psem Candy trenuje agility. Wspólnie biorą udział w krajowych i międzynarodowych zawodach. Licealistka jest w kadrze reprezentacji w agility, a dwa lata temu zdobyła mistrzostwo świata. W ubiegłym roku, wraz z Candy, wzięła udział w Junior Open Agility World Championships 2023 organizowanym w Dallas. 

Pomorze w konkursie in Post [GALERIA]

ESKA Summer City - Rzeszów