Leżał na dnie Bałtyku pięć wieków, kiedyś można było go zjeść!  Nietypowy eksponat na gdańskiej wystawie

i

Autor: NMM

eksponaty

Leżał na dnie Bałtyku 600 lat! Nietypowy eksponat na gdańskiej wystawie

2024-04-19 11:04

O tym, jak pachnie już się nie dowiemy. Jednak z przekonaniem się jak wygląda leżący ponad 600 lat na dnie Morza Bałtyckiego czosnek nie będzie większego problemu. Wystarczy wybrać się do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie jest elementem wystawy stałej.

Leżał na dnie Bałtyku ponad 600 lat!

Historycy i znawcy odkryć z dna Bałtyku są zgodni co do tego jak długo leżał na dnie i skąd pochodzi ten wyjątkowy eksponat. Znajdujący się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku czosnek, został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych na wraku w 1975 roku. Tego typu organiczne artefakty należą do rzadkości. 

Mówimy o dwóch główkach i trzech ząbkach czosnku. Ich konserwacja polegała na przesączeniu ich roztworem z glikolu polietylenowego. Niestety roślina straciła swój charakterystyczny zapach i prawdopodobnie smak. By mogła cieszyć oko zwiedzających nie możemy narażać jej na działanie słońca. Zachowujemy również odpowiednią wilgotność powietrza na salach wystawowych.

- mówi Patryk Klein z Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM

Podstawa diety i amulet 

Warzywo pochodzi z wraku "Miedziowca" - statku typu holk, który uległ pożarowi i zatonął na Zatoce Gdańskiej w 1408 r. Ponieważ żaglowiec przewoził ładunek składający się głównie z miedzi (stąd nadana współcześnie nazwa wraku), żelaza, wańczosu i smoły, nasz czosnek musiał stanowić raczej część żywności przeznaczonej dla marynarzy.

Czosnek służył nie tylko jako składnik potraw i tanie lekarstwo, ale także jako amulet szczęścia. Żeglarze wierzyli, że posiadanie czosnku na statku gwarantuje dobrą pogodę i bezpieczny rejs.

– dodaje Patryk Klein

Pochodząca z XV wieku roślina prezentowana jest na wystawie „Polacy na morzach świata”. Jako typowy zabytek, posiada swój numer inwentarzowy. Zwiedzający ekspozycję na I piętrze Spichlerzy na Ołowiance obejrzą także inne elementy wyposażenia statku i przewożone przez niego towary, m.in.: plastry miedzi, rudę żelaza, smołę i wosk pszczeli, a także elementy uzbrojenia ochronnego i zaczepnego jego załogi.

Tak wyglądał Gdańsk przed II Wojną Światową! Zobaczcie wizualizację!

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.