Papież Leon XIV podczas mszy inauguracyjnej

i

Autor: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI Papież Leon XIV podczas mszy inauguracyjnej

wiadomości

Leon XIV jak Jan Paweł II. Zrywa z tradycją Benedkta XVI, którą uszanował nawet Franciszek

2025-05-21 17:51

Jeśli ktoś uważnie oglądał mszę inaugurującą papieża Leona XIV i jego późniejsze wystąpienia, to mógł zauważyć, że pewien element stroju nowego papieża zmienił się w porównaniu ze strojami Benedykta XVI i Franciszka.

Oznaka władzy papieskiej. Kiedyś papieże nosili tiarę 

Kiedyś oznaką władzy papieskiej była tiara papieska, czyli papieska korona złożona z trzech diademów osadzonych na hełmie w kształcie jaja. Korona była wysadzana kamieniami szlachetnymi i diamentami.

Tiara papieska nawiązywała do Księgi Wyjścia. Bóg nakazał zbudować ją dla Aarona, brata Mojżesza.

I zrobisz też diadem ze szczerego złota i wyryjesz na nim, jak się ryje na pieczęci: "Poświęcony dla Pana". I zwiążesz go sznurem z fioletowej purpury, tak żeby był na tiarze i żeby na przedniej stronie tiarybył umieszczony. I będzie on na czole Aarona, ponieważ Aaron poniesie uchybienia popełnione przy ofiarach, które będą składać Izraelici – i przy wszystkich świętych darach. A [tiara] będzie na jego czole ciągle dla zjednania mu łaski w oczach Pana

- Wj 28,36-38.

Tiara była używana do roku 1965, gdy Paweł VI, uważany za jednego z ojców liberalnego skrzydła w Watykanie, którego spadkobiercami byli Jan Paweł II i Franciszek, sprzedał ją, a pieniądze oddał na cele charytatywne. Od tamtej pory tiara występowała jedynie w herbie papieskim, a i z niego została usunięta przez Benedykta XVI.

Tiara na głowie Piusa II (1405-1464)

i

Autor: Domena publiczna

Leon XIV jak Jan Paweł II. Chodzi o paliusz

Odkąd papieże przestali używać tiary, nie mieli wyraźnego symbolu władzy w Kościele poza Pierścieniem Rybaka. Oczywiście - papieża wyróżnia strój, ale strój nie stanowi żadnego insygnium. Benedykt XVI, który usunął tiarę z herbu papieskiego, zadbał o to, by pojawił się nowy symbol władzy papieskiej - paliusz.

Paliusze w kościele noszą metropolici. Jest to pas z białej wełny, który hierarchowie kościelni noszą na ramionach. Metropolici obrządków wschodnich używają długich paliuszy, często kilkumetrowych, podczas gdy kapłani z obrządków zachodnich preferują krótkie, opadające na pierś pasy.

Od czasów Piusa XII paliusz papieski nie wyróżniał się na tle paliuszy innych metropolitów zachodnich. Jednak ostatnim papieżem, który nosił taki zwykły paliusz, był Jan Paweł II. Zmianę wprowadził Benedykt XVI, który zaczął używać w liturgii paliusza zbliżonego formą do paliuszy wschodnich. Paliusz Benedykta XVI miał kształt okręgu z dwiema czarnymi wypustkami, ozdobionego sześcioma czerwonymi krzyżami greckimi. Poprzednik Franciszka używał wersji bardzo długiej - czterometrowej, a także krótszej wersji tego paliusza, która i tak była dłuższa od zwykłego paliusza metropolitarnego.

Paliusz Benedykta XVI

i

Autor: Dnalor 01 / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 at

Nową tradycję uszanował nawet papież Franciszek

Ciekawe i zaskakujące jest to, że papież Franciszek, który stawiał na szaty skromniejsze nawet niż te, które nosił Jan Paweł II, uszanował tradycję stworzoną przez Benedykta XVI i podczas swojej mszy inauguracyjnej użył właśnie jego wersji paliusza.

Później Franciszek był częściej widziany ze zwykłym paliuszem, ale w tym najważniejszym momencie pokazał się ludziom właśnie z symbolem wprowadzonym przez swojego poprzednika.

Leon XIV jak Jan Paweł II. Paliusz Benedykta XVI idzie w odstawkę

Tymczasem nowy papież Leon XIV podczas mszy inauguracyjnej pojawił się w zwykłym paliuszu metropolitarnym - takim, jakiego używał Jan Paweł II, Jan Paweł I i ich poprzednicy.

Również podczas kolejnych wystąpień nowy papież miał na sobie zwykły paliusz. Może to oznaczać, że symbol wprowadzony przez Benedykta XVI przetrwał zaledwie dwa pontyfikaty.

Elementy stroju papieskiego. Czy Leon XIV powróci do tradycji porzuconych przez poprzedników? [GALERIA]