Kwiaty do wzięcia. Gdynia dzieli się z mieszkańcami! Sprawdź kiedy i gdzie!

i

Autor: gdynia.pl

Kwiaty do wzięcia. Gdynia dzieli się z mieszkańcami! Sprawdź kiedy i gdzie!

2021-10-22 8:20

Masz swój własny, przydomowy ogródek lub pokaźną rabatę na balkonie bądź tarasie? Już w piątek możesz uzupełnić ją roślinami, które przez ostatnie miesiące zdobiły Gdynię w charakterystycznych donicach w kształcie łódek. Miejski ogrodnik podzieli się z mieszkańcami paciorecznikami, których miejsce już wkrótce zajmą nowe, jesienne nasadzenia.

Daj drugie życie roślinom

W myśl znanego powiedzenia „w przyrodzie nic nie ginie” Gdynia da drugie życie roślinom z miejskich rabat. Ogrodnik Miasta znów podzieli się nimi z mieszkańcami. Tym razem gdynianie będą mogli za darmo odebrać dorodne pacioreczniki, które w donicach w kształcie łódek do tej pory przyozdabiały m.in. ulicę Świętojańską.

"Akcja skierowana jest do mieszkańców Gdyni mających możliwość przechowania kłączy przez okres zimy w ciemnym i chłodnym miejscu oraz chętnych przyozdobić swój ogród nasadzeniami kanny w kolejnym sezonie"

– wyjaśnia Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.

Akcja rozdawania kłączy wspomnianego paciorecznika ogrodowego, inaczej zwanego też kanną odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października o godzinie 10:00. Zainteresowani przesadzeniami z miejskich donic powinni pojawić się przed siedzibą Wydziału Ogrodnika Miasta, która znajduje się na terenie parku w Kolibkach.

Warto zabrać ze sobą oczywiście coś, co pozwoli nam bezpiecznie przetransportować kłącza rośliny do domu lub na działkę. Chętni będą mogli otrzymać maksymalnie do pięciu sztuk na osobę.

Kanna, którą zna cały świat

Sam paciorecznik, inaczej kanna (w jęz. greckim trzcina) to popularna na całym świecie roślina ozdobna, a w niektórych rejonach świata jest wykorzystywana także do pozyskiwania pożywienia z bogatych w skrobię kłącz. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej oraz Południowej, a także w Azji.

W Polsce znana pod popularną nazwą paciorecznik ze względu na kształt i twardość nasion, które mają przypominać paciorki różańca. To zielonolistna bylina, która ma od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów wysokości. Kwitnie charakterystycznymi, kolorowymi kwiatami, najczęściej w kolorze czerwonym, ale też różowym, żółtym czy pomarańczowym.

Dlaczego pacioreczniki znikają z rabat przy Świętojańskiej? To gatunek, który jest nieprzystosowany do polskiej, mroźnej zimy – stąd po sezonie kłącza wykopuje się z ziemi i przechowuje w odrobinę wyższej niż w gruncie temperaturze aż do wiosny, kiedy można dokonać ponownych nasadzeń. Już wkrótce jego miejsce w miejskich donicach zajmą natomiast nowe, jesienne nasadzenia, które przygotowuje Wydział Ogrodnika Miasta.

Efektowny trend: wiszące kwiaty