Klub muzyczno-rozrywkowy "Rudy Kot" funkcjonował w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007. Budynek powstał w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof.
Kamienica została odbudowana w 1947 r. przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 r. odebrana mu przez państwo. 18 czerwca 1955 r. w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 odbył się premierowy występ gdańskiego kabaretu Rudy Kot z programem “Miniatury”, w całości oparty na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego i nawiązujący do krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. W spektaklu, opracowanym przez Andrzeja Pawluka, wystąpili m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela. Między grudniem 1956 r. a lutym 1957 r. aktorzy z kabaretu występowali z kolejnym programem, zatytułowanym “… piosenka i zabawa…”
W związku z przekształceniem Klubu Pracowników Kultury w stowarzyszenie twórcze powstała – pozostająca pod administracją Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej w Gdańsku – sekcja młodzieżowa Rudy Kot. W czerwcu 1957 r. mieszczącą się na parterze salę przekształciła ona w ogólnodostępną kawiarnię pod taką samą nazwą, tworząc klub młodzieżowy o profilu muzycznym. Przez wiele lat kierował nim działacz kultury Jan Gawlik. Na piętrze otwarto popularne kameralne kino.
Placówka cieszyła się dużą popularnością. W latach 1957–1960 odbywały się w niej m.in. dyskusje literackie i artystyczne literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów. Występowały tu też gdańskie i odwiedzające miasto zespoły muzyczne. W 1958 r. z inicjatywy Franciszka Walickiego zorganizowano w nim konkurs młodych talentów, mający wyłonić muzyków do pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego.
Jak będzie wyglądał Rudy Kot po remoncie?
Po remoncie cały ten czterokondygnacyjny budynek oraz piwnice przyjmie nową funkcję, gdzie główną osią będzie kino studyjne z widownią dla 120 osób. Planujemy tam nie tylko same projekcje filmowe, ale też spotkania z twórcami i artystami. Do tego dojdzie niewielka sala w podziemiach do 20 miejsc - jej charakter będzie bardziej offowy
- Arkadiusz Hronowski, przyszły operator lokalu.
Na parterze znajdzie się część restauracyjna o charakterze bistro oraz oferująca street food. W obiekcie będzie też przestrzeń kawiarniana. Na najwyższej kondygnacji powstanie zaś duża sala o charakterze klubowym i multikulturowym do spędzania wolnego czasu. Będą się tu np. odbywać kameralne koncerty muzyczne o charakterze autorskim.
Sopocka Odessa wygrała konkurs na operatora nieruchomości przy ul. Garncarskiej. Umowa w tej sprawie została podpisana w sierpniu 2021 r. na 15 lat.
Firma Ewy i Arkadiusza Hronowskich od początku swojej działalności związana jest z kulturą, rozrywką i gastronomią. Od 2000 r. prowadzi w Sopocie Klub Środowisk Twórczych SPATIF, gdzie odbyło się ponad 1000 koncertów, przedstawień, performance, wystaw, pokazów filmowych, premier książkowych, muzycznych i filmowych czy spotkań autorskich.
W 2013 r. Sopocka Odessa zainwestowała w rozwój klubu na terenach postoczniowych w Gdańsku - tak powstał największy na Pomorzu klub koncertowy B90. Od 2019 roku firma jest właścicielem sąsiadującego z B90 klubu Drizzly Grizzly. Sopocka Odessa jest też udziałowcem spółki Square, operatora Ulicy Elektryków, W4 Food Squat, Plener 33, Plenum i S1.
Ile kosztuje remont klubu?
Koszt inwestycji w nieruchomości przy ul. Garncarskiej wyniesie ok. 8-9 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia MTG AmberExpo zaciągnęło pożyczkę bankową na preferencyjnych warunkach. Zmieniono początkowe ustalenia z przyszłym operatorem obiektu o tym, że MTG doprowadzi obiekt do stanu deweloperskiego, a resztą zajmie się już przyszły użytkownik klubu.
Poniesiemy jeszcze wydatki związane z wykończeniem i adaptacją pomieszczeń, w tym wyposażenia kin, ale za to operator klubu będzie miał podwyższony miesięczny czynsz
- wyjaśnia Andrzej Bojanowski.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]