Ogólnym utrzymaniem porządku na swoim terenie zajmują się gminy wiejskie i miejskie. Do ich zadań należy czyszczenie ulic, placów i terenów zielonych. To tam muszą usuwać śnieg i lód. Jednak nie wszystkie miejsca należą do obszaru zadań miasta czy gminy wiejskiej. Gdzie są wyjątki?
Właściciele nieruchomości (w tym zarządcy) są zobowiązani do utrzymania czystości na drogach przeznaczonych dla pieszych, takich jak chodniki przynależących do ich nieruchomości.
Polecany artykuł:
Mają obowiązek usuwania błota, śniegu, lodu (odśnieżanie) i innych zanieczyszczeń z części drogi publicznej, która biegnie wzdłuż ich posesji i stanowi chodnik. Oznacza to, że każdy właściciel nieruchomości ma odpowiedzialność za utrzymanie tego obszaru w dobrym stanie, co obejmuje odśnieżanie i usuwanie błota. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzącym osobom
– pisze Gazeta Prawna.
Nie ma jednak obowiązku odśnieżania chodnika, który nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie musi również odśnieżać przystanków komunikacyjnych, ani z krawężników torowisk pojazdów szynowych.
Kiedy należy odśnieżyć dane miejsce? Wysokie kary za nie odśnieżenie
Pomimo jasnych wytycznych kto z a co jest odpowiedzialny, tak już przepisy nie precyzują częstotliwości odśnieżania. Sąd Najwyższy w wyroku z 2017 roku stwierdził, że właściciel nieruchomości powinien zachować należytą staranność, choć częstotliwość tych czynności nie jest ściśle określona
– wyjaśnia Gazeta.
Jeśli nie odśnieżymy miejsc, za które jesteśmy odpowiedzialni, możemy dostać mandat nawet w wysokości 1500 złotych.
Wpadki z filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”. Nawet scena z Donaldem Trumpem zawierała błąd