Krem z filtrem. "Mało kto robi to prawidłowo"
Ważna jest prawidłowa aplikacja kremów z filtrem. Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo - powiedziała dermatolog Małgorzata Jeziorna. Wskazała, że powinno się stosować 2 mg kremu na centymetr kwadratowy ciała.
"Oparzenia słoneczne to reakcja skóry na nadmierną dawkę promieniowania ultrafioletowego. Klinicznie są one podobne do oparzeń termicznych – skóra reaguje rumieniem, obrzękiem, wzmożonym ociepleniem, pieczeniem, bolesnością"
- podkreśliła kierująca Oddziałem Dermatologii i Alergologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie lek. Małgorzata Jeziorna.
Filtry przeciwsłoneczne mogą być niebezpieczne!
Niech p0ierwszy rzuci kamień ten, kto nie znalazła w szafce filtru przeciwsłonecznego z biegłego roku. Zadowoleni zaoszczędzonych pieniędzy otwieramy go i jesteśmy gotowi na plażowanie. Eksperci jednak ostrzegają! Filtry przeciwsłoneczne po dłuższym czasie nie zapewniają już wystarczającej ochrony, poprzez tlen, który dostaje się do już otwartych opakowań.
Polskiobserwator.de zaznacza, że szczególną ostrożność należy również zachować w przypadku produktów zawierających chemiczny filtr UV – oktokrylen. Jak pokazuje francuskie badanie opublikowane w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology, cząsteczka benzofenonu, która jest sklasyfikowana jako potencjalnie rakotwórcza, może tworzyć się w tych produktach, jeśli są one przechowywane przez długi czas.