Na czym polega metoda VNOTES?
Operacje z grupy NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery) to nowoczesne metody chirurgiczne, łączące laparoskopię, zaawansowane obrazowanie, nawigację chirurgiczną oraz endoskopię interwencyjną. Zabieg przeprowadzany jest przez naturalne otwory ciała (usta, pochwa, odbytnica), bez tradycyjnych nacięć na skórze.
Zalety metody VNOTES:
- Brak widocznych blizn
- Krótki czas hospitalizacji i szybka rekonwalescencja
- Mniejsze dolegliwości bólowe po operacji
- Lepszy wgląd w pole operacyjne niż w klasycznej chirurgii waginalnej
- Mniejsze obciążenie dla pacjentki niż w laparoskopii
- Niższe ciśnienia gazu w jamie brzusznej
- Mniejsze pochylenie pacjentki w trakcie zabiegu
Ze względu na korekcję przepukliny pępkowej w wywiadzie, wybór drogi waginalnej był dla naszej chorej dodatkowym atutem”
– mówi specjalista położnictwa i ginekologii z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni lek. med. Mateusz Świątkowski.
Przebieg pooperacyjny i szkolenia lekarzy
Pacjentka została wypisana do domu w pierwszej dobie po zabiegu. Badania kontrolne potwierdziły niepowikłany przebieg pooperacyjny. Operacje metodą VNOTES przeprowadzane są w niewielu ośrodkach w Polsce.
„Bardzo istotne, że dwoje lekarzy z naszego szpitala – Małgorzata Szczurek-Gierczak oraz Mateusz Świątkowski – odbyło uprzednio szkolenie w Bonheiden w Belgii pod kierownictwem prekursora techniki oraz twórcy platformy dostępu do VNOTES – Jana Baekelandta” – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich.
VNOTES w ginekologii
W ginekologii operacje metodą NOTES nazywane są VNOTES (od vagina – pochwa, przez którą uzyskuje się dostęp do jamy otrzewnowej).
„Operacje przezpochwowe mają już długą historię. Natomiast dzięki połączeniu dostępu waginalnego z użyciem narzędzi laparoskopowych uzyskujemy lepszy wgląd w miednicę mniejszą oraz dostęp do jamy brzusznej, co przekłada się na precyzję operacji oraz zmniejszenie możliwości wystąpienia powikłań pooperacyjnych” – dodaje Świątkowski.
Zespół operacyjny
Zabieg przeprowadził zespół w składzie: Mateusz Świątkowski (operator), Dariusz Szczypek, Katarzyna Nietrzebka (asysta), Aneta Uzarek, Barbara Komin, Justyna Grube (pielęgniarki i położne operacyjne), Grażyna Piskunowicz, Anna Piotrowska (anestezjolożki) oraz Anna Janiszewska (pielęgniarka anestezjologiczna).
Pierwsza operacja VNOTES w Polsce
Warto dodać, że pierwszą operację typu VNOTES wykonali specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w 2022 r.
