kalendarz

i

Autor: pixabay.com

Dni wolne od pracy

Kolejny dzień wolny! Chodzi o Wielkanoc. Do Senatu wpłynęła petycja

2024-12-13 17:32

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Możliwe, że to nie będzie jedyna zmiana w kalendarzu na przyszły rok. Mowa o ustanowieniu Wielkiego Piątku dniem wolnym. Do Senatu wpłynęła petycja

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Pod koniec listopada sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Nowela przewiduje też, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Za nowelizacją ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw głosowało 403 posłów, przeciw było 10, wstrzymało się 12.

Wcześniej Sejm odrzucił m.in. poprawki PiS i Lewicy, by 24 grudnia był dniem wolnym już od tego roku. Większości głosów nie uzyskała także poprawka koła Razem, która przywracała pierwotny kształt projektu, by dwie, a nie trzy niedziele poprzedzające Wigilię były handlowe.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których teraz zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.

Nie tylko Wigilia dniem wolnym od pracy? Do Senatu wpłynęła petycja

Do Senatu wpłynęła petycja (jej autor zastrzegł swoje dane osobowe), która zakłada wprowadzenie kolejnego dnia wolnego od pracy – byłby to Wielki Piątek. Jako pierwszy temat opisał portal Fakt. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda uzasadnienie petycji. Zdaniem wnoszącego petycję, ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy będzie wyrazem tolerancji dla obywateli polskich innego wyznania chrześcijańskiego niż katolickie, dla kościoła prawosławnego, ewangelickiego i innych kościołów protestanckich. W uzasadnieniu petytor podniósł, że Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku dla osób wyznania ewangelickiego, które muszą obecnie w tym dniu brać urlop, czy też go odpracowywać.

"Wielki Piątek to święto obchodzono równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu"

- dodaje autor. 

Jak podkreśla, Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w następujących krajach Europy Zachodniej: Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Estonii, Słowacji, Malcie, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

Petycja jest z 4 listopada 2024 r. dotyczy podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w celu ustanowienia Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy i uchylenia Święta Narodowego Trzeciego Maja. 20 listopada 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:
SEDNO SPRAWY_J.K. ARDANOWSKI: TO BĘDZIE KONIEC POLSKIEO ROLNICTWA