Po Aleksandrze Dulkiewicz i Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim do grona prezydentek dołącza Aleksandra Kosiorek – wybrana na włodarza Gdyni. Te trzy kobiety będą rządziły w Trójmieście. Czy będą razem współpracowały?
W kobietach siła? Prezydentki z Trójmiasta o współpracy
Aleksandra Dulkiewicz oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim w II turze wyborów poparły Tadeusza Szemiota, który startował z Koalicji Obywatelskiej. Jak będzie wyglądała współpraca między kobietami?
Jak podkreśla, prezydentka Gdańska współpraca jest ważna i o nią Miasto Gdańsk będzie zabiegać.
Przede wszystkim gratuluję wygranej pani prezydentce Aleksandrze Kosiorek, bo chyba można już tak mówić. Niewątpliwie czeka na nią mnóstwo pracy, zwłaszcza, że rozpoczyna swoją drogę samorządowca. Wspieramy, dopingujemy i liczymy na dobrą, sąsiedzką współpracę
- mówi nam Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydentka wspomniała również o konkretnych sprawach, które mogą połączyć Gdańsk i Gdynię, a także Sopot. Powiedziała, że liczy na sąsiedzką współpracę z ustawą metropolitalną
Gdańsk, Gdynia, Sopot, tworzą nierozerwalną jedność, wspólnie walczymy o ustawę metropolitalną i mam nadzieję, że to nas jeszcze bardziej zbliży. Liczę, że w najbliższym czasie uda nam się spotkać i omówić kluczowe kwestie dla naszych miast
- dodała Aleksandra Dulkiewicz.
Polecany artykuł:
W Słupsku też będzie rządziła kobieta
Dulkiewicz, Jachim i Kosiorek to nie jedyne prezydentki na Pomorzu. Mieszkańcy Słupska też wybrali swoja prezydentkę.
70-letnia bezpartyjna Krystyna Danilecka-Wojewódzka we wszystkich 47 obwodach wyborczych zdobyła łącznie 12560 głosów, czyli 62,80 proc. Prezydentka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W 1977 r. rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka polskiego w I LO w Słupsku. Przez kilka lat łączyła ją z funkcją rzecznika prasowego prezydenta Słupska oraz pracą w wydziale kultury w Urzędzie Wojewódzkim.
W 1993 r. została wicedyrektorką I LO w Słupsku, a cztery lata później – dyrektorką. To stanowisko zajmowała do 2006 r. Potem była wiceprezesem firmy transportowej.
Danilecka-Wojewódzka była słupską radną pięciu kadencji, wiceprzewodniczącą rady, przewodniczącą komisji kultury oraz komisji edukacji. W 2014 r., przed wygaśnięciem kadencji samorządowej, zrezygnowała z mandatu radnej.
W kadencji 2014-2018, gdy prezydenturę Słupska objął Robert Biedroń, została wiceprezydentką, odpowiadającą za koordynowanie działań w zakresie edukacji, kultury i sportu, zdrowia i opieki społecznej, polityki mieszkaniowej i remontów dróg.
Biedroń, rezygnując ze starań o reelekcję, w wyborach samorządowych w 2018 r. swoje poparcie przekazał Danileckiej-Wojewódzkiej, z którą utworzył komitet wyborczy wyborców. Danilecka-Wojewódzka została wówczas wybrana na prezydentkę Słupska. W tegorocznych wyborach Biedroń, będąc europarlamentarzystą i współprzewodniczącym Nowej Lewicy, również dał jej swoje poparcie.
Podczas tegorocznych wyborów na prezydenta Słupska w drugiej turze pokonała radnego miejskiego Platformy Obywatelskiej, 43-letniego Pawła Szewczyka (KKW Koalicja Obywatelska). Uzyskał on 7440 głosów, czyli 37,20 proc.
GALERIA: Gdynia Molo Rybackie. Największe osiedle na nabrzeżu. Centrum rozrasta się w głąb morza
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].