Uroczyste otwarcie z udziałem m.in. wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny odbyło się 16 kwietnia 2025 r
Klub pacjenta w Słupsku. Dla kogo? Godziny otwarcia
Klub pacjenta prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Powstał jako odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie opieki psychiatrycznej. Inicjatywa ta wpisuje się w program rozwoju psychiatrii środowiskowej.
Klub jest otwarty w poniedziałki i czwartki w godz. 15.30-19.30. Pierwsze spotkanie odbyło się 17 marca 2025 r. W zajęciach uczestniczy obecnie 10 osób. Są to pacjenci Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, którzy przeszli kryzys psychiczny i albo zakończyli terapię, albo są w jej trakcie.
Otwarcie Klubu Pacjenta to istotny krok w dobrym kierunku. Spotkania z innymi osobami, które przeszły przez kryzys psychiczny, są niezwykle ważne
Polecany artykuł:

– mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
Pomagają nie tylko w procesie zdrowienia, ale również w reintegracji ze społeczeństwem. Wicemarszałek Bonna zaznaczył, że to element terapii, o który starał się pomorski samorząd.
Oferta klubu skierowana jest do osób z trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych oraz tych, którzy nie mają znajomych. Pomoc znajdą też osoby poszukujące aktywności w czasie wolnym i ci, którzy nie mają zainteresowań. Nad działalnością Klubu czuwa koordynator. Jak podkreśla dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku Krzysztof Sikorski, w pomoc zaangażowanych jest pięciu terapeutów środowiskowych z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.
To osoby znane naszym podopiecznym, co znacznie ułatwia proces wsparcia
– podkreśla dyrektor Sikorski.
Klub ma przeciwdziałać izolacji społecznej i stygmatyzacji, a także propagować zdrowy tryb życia i różne formy aktywności. Ważna jest też profilaktyka prozdrowotna i psychoedukacja. Ma to zapobiegać nawrotom i pogłębianiu się kryzysów psychicznych oraz minimalizować objawy choroby. Korzystający z klubowej oferty mogą poszerzyć i zdobyć wiedzę oraz rozwijać zainteresowania.
W Klubie pacjenta prowadzone są różne formy terapii, które łączą metody rehabilitacji z różnymi formami samopomocy i aktywizacji społecznej oraz zajęciowej. Są to aktywności, które wspierają proces leczenia. Podopieczni, uczestniczą w zajęciach artystycznych, rękodzielniczych, kulturalnych czy ogrodniczych. Natomiast w trakcie treningu umiejętności społecznych mogą nabyć i poszerzyć kompetencje i umiejętności do radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych i życiu codziennym. Z kolei podczas treningu funkcji poznawczych podopieczni poprawią koncentrację, pamięć, logiczne myślenie, myślenie przyczynowo-skutkowe, zdolności językowe czy percepcję przestrzenną. Będą też organizowane spotkania okolicznościowe i wyjścia integracyjne dotyczące wydarzeń kulturalnych. Dyrektor Krzysztof Sikorski chciałby, aby podobne kluby powstały w innych miejscowościach i miastach np. w Słupsku. Działalność klubu jest finansowana ze środków zewnętrznych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i budżetu państwa w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza.
GALERIA: Trójmiasto żegna papieża Franciszka. Gdańskie umbraculum zostało otwarte
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].