Policjanci gdańskiej drogówki zatrzymali dwóch pijanych kierowców.
- Jeden z nich był pod wpływem ponad 3 promili alkoholu. Trudno uwierzyć, że był w stanie prowadzić.
- Drugi był pod wpływem 0,6 promila alkoholu. W takim stanie wsiadł za kierownicę samochodu ciężarowego.
- Mężczyźni trafili w ręce policjantów dzięki reakcji świadków, teraz grozi kara nawet dwóch lat więzienia.
Najpierw policjanci ruchu drogowego z Gdańska dostali wiadomość od oficera dyżurnego o ujęciu nietrzeźwego kierowcy tira. 48-latek zatrzymał ciężarowe volvo i poszedł na dyżurkę jednego ze sklepów przy ul. Kartuskiej. Pracownik ochrony podczas rozmowy wyczuł od niego zapach alkoholu i przebadał go alkomatem. Urządzenie wykazało 0,6 promila. Policjanci zabezpieczyli monitoring. Widać na nim, jak kierujący wjeżdża ciężarówką na teren przyległy do sklepu. Mieszkaniec gminy Suchy Dąb został zatrzymany i przewieziony do pobliskiego komisariatu.
- Niemalże w tym samym czasie na ul. Planetarnej doszło do innego ujęcia obywatelskiego - informują policjanci z KMP w Gdańsku. - Świadek uniemożliwił dalszą jazdę kierującemu hondą, bo zauważył, że ten jedzie od prawej do lewej krawędzi jezdni. Podczas rozmowy z kierowcą wyczuł od niego alkohol i zadzwonił pod numer alarmowy - dodają.
Policjanci przebadali 47-letniego Ukraińca alkomatem. Miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i przewieziony do pobliskiego komisariatu. Jego samochód został odholowany na policyjny parking. Mieszkaniec Gdańska podczas rozmowy z policjantami przyznał, że do godz. 8.30 wypił kilka piw.
Co grozi za jazdę po pijanemu?
Prowadzenie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Grozi za nie nawet do dwóch lat więzienia, ale to nie wszystko.
Za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności, lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
- jeśli kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona; w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.