Zabetonowana kanalizacja w Gdańsku

i

Autor: Wody Gdańskie

środowisko

Kanalizacja zapchana… betonem. Kolejna akcja o toaletowych problemach

2025-03-07 14:44

Osoby, które odpowiadają za drożność kanalizacji w mieście mówią o tym, że ręce opadają. Problemy nie znikają i wciąż są zaskakiwani tym, co odnajdują w instalacji kanalizacyjnej. Ostatnio odpływ był... zabetonowany! O Rety! Nie wrzucaj do toalety! Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji - kampania trwa i ma pomóc poprawić stan tego, co wyprowadza nieczystości z naszych domów.

Wóz ciśnieniowy w tym przypadku nie dał rady. Konieczne było odkopanie przyłącza sanitarnego i wycięcie w rurze „okna”. Co zastaliśmy? Dosłownie zabetonowany kanał w 2/3 jego średnicy. Zaprawa cementowa, prawdopodobnie z remontu mieszkania, stwardniała kilka metrów za budynkiem. Prawdopodobnie, bo firma budowlana zaprzeczyła, by cokolwiek do sieci wyrzucała, a winą obarczyła „poprzedników”. Z kanału wyciągnęliśmy też puszki, styropian i gruz budowlany. Kanalizacja sanitarna to nie miejsce na odpady.

- to wydaje się niewiarygodne, ale miało miejsce na początku marca w Gdańsku. W swoich mediach społecznościowych informują o tym Gdańskie Wody.

Jednocześnie przypominają o kampanii „O Rety! Nie wrzucaj do toalety”. Wiosną na ulicach Gdańska można zobaczyć specjalnie przygotowane wozy. To kolejny krok w edukacji o odpowiedzialnym korzystaniu z kanalizacji sanitarnej. "Jeden z naszych specjalistycznych pojazdów stał się mobilnym nośnikiem kampanii. Teraz będzie przypominał wszędzie tam, gdzie się pojawi, że toaleta to nie kosz na śmieci. Samochód specjalny, dwufunkcyjny, bo ssąco-płuczący na co dzień czyści sieć kanalizacyjną usuwając z niej zatory i osady. 𝗗𝗯𝗮𝗺𝘆 𝗼 𝘀𝗽𝗿𝗮𝘄𝗻𝗼ść 𝗸𝗮𝗻𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝗰𝗷𝗶. 𝗧𝘆 𝘁𝗲ż 𝗺𝗼ż𝗲𝘀𝘇! Najlepszy sposób to nie wrzucać do toalety niczego poza papierem toaletowym" - głoszą hasla

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Wpadające w ucho hasło oraz estetyczne i humorystyczne zarazem grafiki mają za zadanie podnosić świadomość mieszkańców Gdańska w zakresie ochrony infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska naturalnego. Temat trudny potraktowany z przymrużeniem oka. Zgodne z przeznaczeniem korzystanie z kanalizacji sanitarnej zminimalizuje liczbę zatorów, awarii, uciążliwości związanych z wylaniem ścieków poza układ oraz koszty środowiskowe.

Najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy i substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny, mówi Magdalena Rusakiewicz – Wiceprezes Zarządu Gdańskich Wodociągów.

Plakaty na 50 przystankach w różnych lokalizacjach miasta i odsłonach, animacje na ekranach multimedialnych w komunikacji zbiorowej, dedykowana strona niedotoalety.pl, a teraz specjalistyczne pojazdy - to wszystko działania kampanijne. 

 Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że wyrzucanie do kanalizacji śmieci, takich jak:

  • chusteczki nawilżane,
  • resztki jedzenia,
  • fusy kawy i herbaty,
  • patyczki do uszu,
  • podpaski,
  • tampony,
  • pieluchy jednorazowe,
  • koci żwirek,
  • materiały budowlane,
  • farby,
  • kleje,
  • gruz,
  • olej i inne tłuszcze,
  • włosy,
  • nici dentystyczne

powodują nie tylko zatory, ale również zwiększają ryzyko poważnych i kosztownych awarii, mogą również wywołać szkody dla środowiska naturalnego. Nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego najlepiej nie wrzucać niczego poza papierem toaletowym. 

W 2023 r. brygady Gdańskich Wodociągów usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp. Skala odpadów z krat wydobywanych z sieciowych przepompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków wyniosła 1158 ton. Wydobycie odpadu typu piasek z całego systemu kanalizacji sanitarnej w Gdańsku wyniosło 2008 ton. 

GALERIA: Tak dziś wygląda wioska czarownic Staniszewo i jej najbliższe okolice

Pomorskie. "Kaszubianka" w Pucku. Historia tego miejsca zachwyca
U Maxima w Gdyni i co jeszcze? Sprawdź, czy znasz piosenki, w których pojawia się Trójmiasto
Pytanie 1 z 11
Z jakiej piosenki pochodzą te wersy: "U "Maxima" w Gdyni / Znów Cię widział ktoś / Sypał zielonymi / Mahoniowy gość"