Podczas sesji radni zajmowali się tematami związanymi z zagrożeniem powodziowym, głosowali nad uchwałami w sprawie przeciwdziałania powodzi na Żuławach oraz w sprawie pomocy finansowej dla samorządów lokalnych z województw opolskiego i dolnośląskiego, które zostały dotknięte klęską żywiołową.
O znaczeniu Żuław dla infrastruktury wojewódzkiej i krajowej przypomniał marszałek w wystąpieniu otwierającym posiedzenie.
Żuławy funkcjonują społecznie i gospodarczo dzięki osłonie przeciwpowodziowej. Zagrożone są drogi ekspresowe , krajowe i wojewódzkie oraz linie kolejowe prowadzące z Trójmiasta na południe i wschód Polski
– zaznaczył Mieczysław Struk.
Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił szczegółowe punkty strategii województwa pomorskiego. Zwrócił uwagę między innymi na zmianę, jaka nastąpiła w 2018 roku, kiedy nowo utworzone PGW Wody Polskie przejęło od marszałka kompetencje związane z gospodarką wodną. Żadna z zaplanowanych wcześniej inwestycji nie została zrealizowana po tym czasie.
Na sesję zaproszeni zostali również przedstawiciele gdańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, dyrektor Tomasz Słaboszowski i dr Anna Dąbrowska. Przedstawiono wyniki kontroli „Ochrona przeciwpowodziowa Żuław”. W ocenie ogólnej poziom ochrony pozostaje niewystarczający. Aż 89 na 95 inwestycji zaplanowanych przez Wody Polskie nie zostało zrealizowanych. Regionowi grozi katastrofa powodziowa.
Polecany artykuł:
Kolejnym punktem było wystąpienie Piotra Kowalskiego, zastępcy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku który, przedstawił podejmowane i planowane działania podejmowane przez Wody Polskie.
Uchwałę dotyczącą apelu w sprawie wsparcia działań na rzecz kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław przedstawiła radna Koalicji Obywatelskiej, Kinga Borusewicz.
Nasz region jest najbardziej zagrożony, jeśli chodzi o potencjalną powódź. Niestety u nas ta woda |zostanie ze względu na warunki naturalne
– tłumaczyła przewodnicząca Komisji Strategii, Rozwoju i Polityki Przestrzennej.
W tekście uchwały zwrócono uwagę na wyjątkowość środowiska Żuław, ukształtowanego przez uwarunkowania naturalne i działalność człowieka. Zagrożenia powodziowe należy do najwyższych w kraju. Dalsze funkcjonowanie regionu zależne jest od skutecznej ochrony przeciwpowodziowej. Raport NIK wykazał, że w ostatnich latach nie zrealizowano wielu kluczowych inwestycji, zaś skuteczne zarządzanie ryzykiem powodziowym wymaga długofalowych działań na rzecz rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej. Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje do rządu i parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez obecnych na sali 30 radnych.
Kolejna przyjęta jednogłośnie uchwała dotyczyła pomocy dla regionów poszkodowanych w wyniku niedawnej powodzi. Czterem gminom województw opolskiego i dolnośląskiego pomorscy radni przyznali 2 miliony złotych dotacji celowej. Środki wydzielono z budżetu województwa pomorskiego na 2024 rok. Uchwała wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym. Pomoc uzyskają dolnośląskie gminy Kamieniec Ząbkowicki i Stronie Śląskie oraz Nysa i Głuchołazy w województwie opolskim.
GALERIA: Nielegalne śmietnisko w Gdańsku
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].