Pierwsza na świecie książka znajduje się w Polsce
By powstała, potrzebna była ruchoma czcionka i druk. Za tym przełomowym, XV-wiecznym wynalazkiem stoi rzecz jasna Johannes Gutenberg. Na początku wydanych zostało 180 egzemplarzy Pisma Świętego, z czego do naszych czasów przetrwało 47. Każda z nich wyceniana jest na miliony złotych.
W Pelpinie jedno z najstarszych wydań
Właśnie jeden z tych egzemplarzy Biblii Gutenberga znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Tamtejsza księga uważana jest za jedną z najstarszych na świecie. Świadczy o tym choćby liczba błędów i poprawek. Pelplińska Biblia Gutenberga to dwie księgi (dwa tomy) z obustronnie zadrukowanymi kartami w dwóch kolumnach. Całość ma obecnie 640 kart. Jest to też jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, jakie przetrwały w oryginalnej, integralnej oprawie z XV wieku.
Polecany artykuł:
Biblia Gutenberga w wielkim projekcie badawczym
Na początku lutego 2024 roku zakończył się pierwszy etap wielkiego interdyscyplinarnego projektu badawczego i konserwatorskiego poświęconego pelplińskiej biblii prowadzony przez UMK w Toruniu. Celem badania było uzyskanie wyników analiz wszystkich składowych elementów opraw i bloków biblii na potrzeby określenia ich stanu zachowania. Starano się również uzyskać jak najwięcej danych o technice wykonania i zastosowania materiałów. Drugi etap projektu przewidziany jest do 2026 roku.
Burzliwa historia pelplińskiej Biblii
Tuż przed wybuchem II wojny światowej Biblia została ewakuowana z Pelplina do warszawskiego Banku Gospodarstwa Krajowego. Stamtąd we wrześniu 1939 r. przewieziono ją do Biblioteki Polskiej w Paryżu. W czerwcu 1940 trafiła do Londynu, a pod koniec tego miesiąca popłynęła na statku "Batory" do Kanady. W roku 1959 wróciła do Pelplina.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].