Jest mróz i samochód nie odpalił? Ten sposób uruchomienia auta na pewno zadziała

i

Autor: pixabay

Motoryzacja

Jest mróz i samochód nie odpalił? Ten sposób uruchomienia auta na pewno zadziała

2024-01-29 15:07

Do Polski nadciągnęła fala śniegów i mrozów. Przewidywania nie są najlepsze, bo temperatura ma spaść nawet do 17 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe nie sprzyjają naszym samochodom, które po mroźnej nocy mogą nam po prostu nie odpalić. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą musi przyjść nam sąsiad!

Śpieszysz się do pracy, ale w nocy był mróz i samochód nie chce uruchomić. Przyczyny mogą być dwie: albo zepsuł nam się rozrusznik lub popa ciepła, albo rozładował się akumulator.

Jak rozpoznać, że problemem jest akumulator? Po przekręceniu kluczyka rozrusznik zacznie kręcić i zaświeci się lampka akumulatora na desce rozdzielczej. Tak się stanie tylko w sytuacji, gdy w akumulatorze jest jeszcze trochę zapasu prądu. Jednak gdy bateria będzie całkowicie rozładowana, auto nie wyda żadnego dźwięku, i żadna z lampek się nie zaświeci.

Najlepszym sposobem na to, aby znów mieć pewność, że następnego dnia nasze auto ruszy bez problemu, jest naładowanie akumulatora. Niestety, najczęściej pada nam auto w momencie, gdy tego czasu nie mamy. Wtedy musimy poradzić sobie innymi, szybszymi sposobami.

W takiej sytuacji najlepiej jest podłączyć się kablami rozruchowymi do samochodu sąsiada (zalecamy jednak wcześniejsze spytanie sąsiada o zgodę). W swoim bagażniku zawsze warto mieć kable rozruchowe, które w takiej sytuacji są niezastąpione.

Jak podłączyć kable rozruchowe, aby uruchomić samochód? To jedyny właściwy sposób!

Kable rozruchowe powinny być solidne i grube. Te cieńsze, mogą nie przewodzić wystarczająco dużo prądu. Dawca prądu powinien mieć akumulator o takiej samej jak nasz pojemności, albo większy. Ważna jest kolejność w jakiej będą podłączone kable. Oto ona:

  • czerwony przewód do plusa dawcy
  • drugi koniec czerwonego przewodu do plusa biorcy
  • czarny przewód do minusa biorcy
  • drugi koniec czarnego przewodu do masy dawcy.

Pamiętajcie, żeby od razu po podpięciu kabli nie uruchamiać samochodu. Należy pozwolić aby sprawny samochód popracował przez kilka minut z podłączonymi kablami. Aby zapobiec marnowaniu energii, należy przed włączeniem samochodu wyłączyć radio i światła.

Jeśli jedna prób nie pomoże, po kilku minutach można ją ponowić. Gdy już nam uda się uruchomić samochód, kable należy odpiąć w odwrotnej kolejności niż podpinaliśmy.

Używane auta rodzinne tanieją w oszałamiającym tempie. TOP 5 marek, które potaniały najbardziej

Nowy fotoradar w Warszawie. Kierowcy mają się czego bać