Zwierzęta w czasie wojny. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Rzeczniczka prasowa MIIWŚ Aleksandra Trawińskia w komunikacie zapowiadającym wydarzenie poinformowała, że ekspozycja dotyka różnych aspektów: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki).
Jaki jest los zwierząt w czasie wojny? Odpowiedź na tej wystawie
Na wystawie "Fauna. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie" zostanie zaprezentowanych ponad 60 eksponatów. Oprócz muzealiów z kolekcji MIIWŚ będą to również obiekty z innych muzeów, a także z kolekcji prywatnych. Wśród autorów prac znajdą się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin.
Wystawy w Gdańsku. Muzeum II Wojny Światowej
Kuratorami wystawy są Monika Krzencessa-Ropiak i Marek Zambrzycki. Celem wystawy - jak podała Trawińska - jest wprowadzenie wielowymiarowego motywu zwierząt do narracji historycznej.
Jeżeli ekspozycja uwrażliwi gości muzeum na los +naszych mniejszych braci+, jeżeli będzie sprzyjać poszanowaniu przyrody, to spełni nasze zamierzenia. Ale jeśli zachęci także zwiedzających do krytycznej refleksji nad ludzkimi (w tym własnymi) postawami wobec zwierząt, to nie tylko zrealizuje nasze cele, ale uznamy ją za niewymierny sukces
- dodała.
Co się dzieje ze zwierzętami w czasie wojny? Odpowiedź na wystawie w Gdańsku
Autorzy wystawy podali, że skupia się ona na badaniu złożonych relacji między ludźmi a zwierzętami. Jest to także próba poznania człowieka poprzez poznanie zwierzęcia. Przyjrzenia się mu przez pryzmat jego przeciwieństwa. Obchodzenie się człowieka z fauną ujawnia jego stosunek do samego siebie, potencjał do czynienia dobra i zła oraz wizje rzeczywistości.
Zwierzęta też są ofiarami wojny. Wydarzenie w gdańskim muzeum
Trawińska podała, że misją muzeum jest przede wszystkim mówienie o ofiarach wojny, przywracanie pamięci o bohaterach nieheroicznych, szczególnie tych najsłabszych, wręcz niemych. Zaznaczyła, że w tym wzorcu mieszczą się choćby dzieci, osoby chore psychiczne czy upośledzone. "Umiejscawiamy w nim także – umykające naszej uwadze – zwierzęta" - dodała rzeczniczka placówki.
Wystawa będzie prezentowana w sali wystaw czasowych na piętrze -3 w Muzeum II Wojny Światowej do 30 grudnia br. (
Kto zostanie kolejnym papieżem? Jeden z tych kardynałów może zastąpić papieża Franciszka po konklawe [GALERIA]
