Wynajęli apartament w Sopocie, którego nie było

i

Autor: KMP w Sopocie/pixabay.com

wakacje w Trójmieście

Jak zostać na lodzie w środku lata? Kwatery widmo nie tylko w Sopocie!

2024-07-10 13:32

Strona z noclegami, na niej zachęcające zdjęcia, rezerwacja i plan na wakacje marzeń gotowy. O tym, że wbrew pozoru nie wszystko musi pójść po naszej myśli przekonała się pewna para z Zielonej Góry. Wynajęli apartament w Sopocie na znanym serwisie ogłoszeniowym. Oferta okazała się fikcyjna, stracili 1200 zł.

Tylko czujność może nas uratować!

Proceder z fikcyjnymi kwaterami jest stary jak świat. Niestety, mimo ostrzeżeń i próśb o zachowanie czujności, co roku, zwłaszcza w wakacje, słyszymy o przypadkach rezerwacji apartamentu, którego tak naprawdę nigdy nie było. W tym przypadku nie można jednak powiedzieć, że winą jest tylko brak ostrożności. W gąszczu ogłoszeń z wakacyjnymi kwaterami naprawdę trudno rozeznać, które z nich są fałszywe.

Do policjantów z Sopotu zgłosił się 31-letni mieszkaniec Zielonej Góry. Mężczyzna poinformował, że w czerwcu 2024 roku razem z narzeczoną znaleźli ogłoszenie o wynajmie apartamentu w centrum Sopotu, które znajdowało się na popularnym serwisie ogłoszeniowym.

Skontaktowali się z „wynajmującym”, ustalili termin 6-dniowego pobytu dla czterech osób na kwotę 2400 złotych i wpłacili 1200 złotych jako zaliczkę. Gdy kilka dni później na jednej z grup serwisu społecznościowego znaleźli to samo ogłoszenie z negatywnym komentarzem zrozumieli, że prawdopodobnie zostali oszukani. Do dnia dzisiejszego narzeczeństwo nie odzyskało pieniędzy

- informuje podkom. Lucyna Rekowska, rzecznik prasowy KMP w Sopocie

Policjanci przypominają:

Przypominamy!

  • Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
  • Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
  • Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
  • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.

Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

GALERIA: Wakacje na Kaszubach to nie tylko hotele i pensjonaty. Te opcje urlopowe to nowość!

Kogo musisz wpuścić do mieszkania

Pytanie 1 z 8
Czy policjant może wejść do naszego mieszkania bez nakazu?
Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni
Listen on Spreaker.