Jak uspokoić psa w sylwestra? Przygotuj mu schronienie
Warto wcześniej przygotować psu pomieszczenie, w którym będzie mógł się schować. Ważne, aby było ono bez okien, może to być łazienka, spiżarnia. Im mniej dociera do niego sygnałów ze świata zewnętrznego, tym spokojniej spędzi noc.
Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jakie daje schronienie obniża reaktywność zwierzęcia na bodźce dźwiękowe. Niektóre czworonogi same poszukują kryjówki w miejscach, gdzie dociera mniej hałasu takich jak piwnica lub pokoje bez okien i zewnętrznych ścian. Inne czują się bardziej komfortowo na małej przestrzeni na przykład w klatce, transporterze, we wnętrzu szafy lub pod łóżkiem. Jeśli pies ma tendencję do chowania się w jakimś konkretnym miejscu, to może być najlepsza lokalizacja dla psiego azylu. Schronienie takie jak klatka czy transporter najlepiej ustawić w rogu, bo dźwięk dochodzący z przodu wydaje się cichszy niż dochodzący z tyłu. W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, można je wymościć kocykami i poduszkami, a klatkę przykryć materiałem, który dodatkowo wytłumi dochodzące do jej wnętrza dźwięki
– podpowiada Aleksandra Słyk-Przeździecka, lekarz weterynarii.
Należy pozostawić jednak drzwiczki klatki otwarte, tak aby czworonóg mógł ją w każdej chwili opuścić. Kryjówka powinna być dostępna dla psa przez cały czas, bez względu na to, czy opiekun jest w domu, czy też nie. Należy przygotować ją przynajmniej na tydzień przed spodziewanym głośnym wydarzeniem. Daje to psu czas na przyzwyczajenie się do nowego schronienia i skojarzenie go z przyjemnościami. Opiekunowie powinni dawać tam pupilowi smakołyki i gryzaki do żucia (ok. 2-3 razy dziennie) oraz okazywać zainteresowanie i aprobatę, kiedy znajdują tam psa.
Jak uspokoić psa, który się boi? Zainstaluj dyfuzor feromonów
Psie feromony kojące mogą pomóc psu poczuć się bezpiecznie w trudnej dla niego sytuacji. Dyfuzor feromonów należy włączyć do kontaktu w pomieszczeniu, w którym znajduje się schronienie psa w pobliżu miejsca jego wypoczynku. Najlepiej zainstalować go 14 dni przed hałaśliwym wydarzeniem i pozostawić włączony przez cały czas.
Jak chronić psa przed fajerwerkami? Ogranicz lub zablokuj docieranie awersyjnych bodźców
Zmniejszenie natężenia hałasów i błysków towarzyszących wystrzałom fajerwerków można uzyskać poprzez zasłonięcie zasłon, żaluzji, zamknięcie okien oraz uszczelnienie ich np. kocami. Dobrym sposobem jest włączony wentylator lub klimatyzator, grający telewizor lub radio czy też odtwarzanie tzw. białego szumu. Mogą one pomóc w blokowaniu i maskowaniu niektórych hałasów wywołujących strach.
Należy unikać transmisji imprez sylwestrowych, ponieważ są zwierzęta, które boją się dźwięków wystrzałów dochodzących z odbiorników telewizyjnych. Niektórzy opiekunowie umieszczają w uszach swoich zwierząt piankowe zatyczki do uszu lub kłębki waty. Dla uniknięcia dyskomfortu warto najpierw, wykorzystując warunkowanie, nauczyć zwierzę spokojnego znoszenia tego typu wkładek przeciwhałasowych
– dodaje Aleksandra Słyk-Przeździecka.
Jak pomóc psu w sylwestra? Zapewnij mu swobodny dostęp do wody i odpowiedni posiłek
Jeśli pies nie reaguje biegunką lub wymiotami w sytuacjach stresowych można dać mu w dniu sylwestra późnym południem posiłek bogaty w węglowodany. Makaron, puree ziemniaczane lub rozgotowany ryż sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy wywołać fizjologiczną poposiłkową senność u psa. Oczywiście wcześniej należy upewnić się, że czworonóg dobrze toleruje takie pokarmy. Nie należy nagle wprowadzać nowości do diety psa. W przypadku niepokoju lub umiarkowanego lęku, jeśli pies ma apetyt, można dać mu coś do gryzienia, żucia lub wylizywania. Mogą to być naturalne jadalne gryzaki lub zabawki typu Kong wypełnione np. pasztetem lub topionym serkiem
– mówi weterynarz.
W noc sylwestrową zadbaj o komfort i bezpieczeństwo psa
W miarę możliwości nie należy zostawiać zwierzaka samego w domu. Warto zostać z nim lub zapewnić mu opiekę. Jeśli pies mieszka na dworze, zabierz go do domu. Staraj się nie narażać czworonoga na nieprzyjemne doświadczenia związane z sylwestrową kanonadą. O ile to możliwe zawieź go na ten czas do rodziny czy znajomych mieszkających w spokojniejszej okolicy. Jeśli pies zostaje w domu należy wyprowadzać go na dwór na smyczy (raczej nie typu flexi) lub kilkumetrowej lince.
Na dłuższe spacery lepiej zawieźć go do spokojnego parku lub za miasto. Warto też zmienić nieco pory spacerów w taki sposób, aby dłuższe przechadzki odbywały się rano, kiedy prawdopodobieństwo zabaw miłośników petard jest mniejsze. W sylwestra lepiej unikać wyprowadzania pupila na dwór w czasie wystrzałów. Bramy, ogrodzenia i drzwi powinny być tak zabezpieczone, aby uniemożliwiły psu ucieczkę.
Skonsultuj się lekarzem weterynarii
Jeśli objawy lęku są mocno wyrażone (pies trzęsie się, ślini, dyszy, szczeka) należy odpowiednio wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu omówienia zastosowania środków farmakologicznych. W zależności od nasilenia problemu lekarz może zaproponować suplementy diety lub leki, które działając przeciwlękowo pomogą zwierzęciu przetrwać ten trudny okres
– przestrzega Aleksandra Słyk-Przeździecka.