zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Egzaminy

Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty? Najlepsze rady na ostatnią chwilę!

2023-05-23 14:28

Daty egzaminów młodzież zna doskonale, wszystkie kalendarze w domu na pewno są odpowiednio oznaczone. Co zrobić i jak zwiększyć swoje szanse na dobry wynik, gdy czasu pozostało niewiele? Polecamy kilka rad, które przydadzą się ósmoklasistom! Egzaminy ruszają we wtorek, 23 maja!

Uczniowie szkół podstawowych już dziś  staną do egzaminu ósmoklasisty. To pierwsze tak ważne wydarzenie, które sprawdzi wiedzę, a wynik zadecyduje o dalszej drodze ucznia. Egzamin zwany często "mała maturą" to nie lada stres, a uczniowie przygotowywali się do niego przez cała szkołę podstawową. Co zrobić w ostatnich chwilach przed egzaminem, by zadbać o jak najlepszy wynik?

Nie ma czasu na naukę - jak zdać egzamin ósmoklasisty?

Rady dotyczące systematycznych przygotowań, rozplanowania ich w czasie i nauki rozłożonej na sekcje sobie darujemy - na to nie ma już czasu. To, co warto nadrobić w ostatniej chwili i co zdążycie jeszcze nadrobić to lista lektur, które trzeba znać. Możecie przejrzeć streszczenia, obejrzeć film lub przeczytać choćby jedną z wymienionych książek. To podstawa na egzaminie z języka polskiego. Co trzeba wiedzieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego?

Lista lektur na egzaminie ósmoklasisty to 9 pozycji:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro, Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  • Juliusz Słowacki, Balladyna
  • wiersze wybranych poetów.

Większość z tych pozycji to dzieła z kanonu polskiej literatury, są zekranizowane. Opowieść Wigilijną, to z kolei z literatury europejskiej, znajdziemy w motywach wielu filmów. Warto więc po prostu włączyć laptopa i obejrzeć ekranizację tytułu z listy.

Przygotowanie do egzaminu z matematyki

Radą, która może się przydać na egzaminie z matematyki jest wskazówka dotycząca wszystkich wzorów. Gdy piszesz egzamin stres może spowodować, że zapomnisz któregoś z nich. Uczone na pamięć liczby zaczynają się mieszać. Co zrobić gdy nie możesz przypomnieć sobie wzoru? Dobrym sposobem przy przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty jest wyprowadzanie wzorów. W ten sposób wzory się utrwalają, a rozumiejąc logicznie z czego wynikają na pewno będziesz w stanie odtworzyć wszystko na egzaminie. W stresie, będzie po prostu łatwiej.

Jak zapamiętać to wszystko? Egzamin ósmoklasisty na ostatnią chwilę

Dobrym sposobem, który przyda się tym, przygotowującym się od dawna ale też dla tych, którzy wzięli się za naukę w ostatniej chwili jest powtarzanie danych w różnych sytuacjach. Najlepiej zrobić to obwieszając mieszkanie karteczkami. Można na nich zapisać jednostki miar, wzory czy nazwy bohaterów z książek. Takie fiszki można przykleić nad łóżkiem lub nosić ze sobą i przeglądać np. w autobusie.

Przygotuj się czyli wypocznij

Największą pułapką w przygotowaniach na ostatnią chwilę jest to, że w całości można pogrążyć się z stresie, napięcie rośnie, a powtarzając wszystko na ostatnią chwilę tracimy czas, który trzeba poświęcić na odpoczynek. W ostatnich dniach przed egzaminami warto zadbać o sen - położyć się wcześniej by dać mózgowi czas na regenerację. Przyda się też spacer i przewietrzenie sypialni - dotleniony mózg działa najlepiej.

Co zjeść przed egzaminem ósmoklasisty?

Warto też zwrócić uwagę na dietę. Nasze „szare komórki” są niezwykle energochłonne – wydatkują aż 20% energii przeznaczonej na podstawową przemianę materii całego naszego organizmu. Podczas egzaminów i przygotowań chłoną jej jeszcze więcej, ponieważ dodatkowo muszą radzić sobie ze stresem, niekończącą się ilością materiałów do przyswojenia oraz nieustającą gonitwą myśli i emocji. To czego potrzebuje mózg do nauki i rozwiązywania egzaminacyjnych zadań to białko i cukier. Na śniadanie warto więc zjeść owsiankę. Przygotowana na słodko lub na wytrawnie wesprze podczas egzaminów. Dobrze dodać do niej orzechy, nasiona, ulubione owoce, a w wersji „na słono” rośliny strączkowe. Całość warto skropić nierafinowanym olejem, który jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych. Takie śniadanie zapewni stały i regularny strumień glukozy.

Pomorskie. Matura 2023 w Gdyni, uczniowie tuż przed egzaminem