zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Finanse

Jak legalnie dorobić do budżetu domowego? Jest na to sposób, musisz spełnić kilka warunków

Prowadzenie drobnej działalności bez zakładania firmy jest w Polsce możliwe i co ważne - całkiem legalne! Można to zrobić prowadząc tak zwaną nierejestrowaną działalność gospodarczą. Jak to zrobić, by nie mieć na głowie fiskusa?

Nierejestrowana działalność gospodarcza

Nierejestrowana działalność gospodarcza to świetny sposób na rozpoczęcie rozkręcania firmy. Na początek bez zobowiązań, bez obowiązków fiskalnych oraz administracyjnych, wreszcie bez procesu rejestracji możemy spróbować swoich sił w biznesie. To możliwości całkiem legalne, ale trzeba spełnić kilka warunków. Takie rozwiązanie może przydać się osobom sprzedającym i własnoręcznie przygotowującym na przykład dekoracje czy kartki okolicznościowe. Korzystać mogą z tego też osoby sprzedające swoje wypieki lub inne dania kulinarne. Nierejestrowaną działalność prowadzą też influencerzy, fotografowie i artyści czy nauczyciele udzielający prywatnych korepetycji.

Nierejestrowana działalność gospodarcza - warunki

Działalność nierejestrową co do zasady może prowadzić każda osoba fizyczna, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała w Polsce działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc dla początkujących. Przychody z tej formy działalności w żadnym miesiącu nie mogą przekraczać 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwota ta jest więc zmienna, warto orientować się ile wynosi. Piszemy o tym poniżej.

Działalność gospodarczą mogą prowadzić rolnicy, mają jednak pewne ograniczenia. Żadnej działalności zarobkowej nie mogą natomiast prowadzić osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Jest też kilka wyjątków, np. istnieje obowiązek rejestracji firmy jeżeli nasza działalność wiąże się z organizacją wycieczek, gospodarowania odpadami, sprzedażą alkoholu lub organizacją ochrony czy prowadzeniem usług detektywistycznych.

Kto może prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Ponieważ ta forma działalności nie jest uzależniona od posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych, mogą ją wykonywać również osoby niepełnoletnie. Przy zawieraniu umów ze swoimi kontrahentami na dostawę towarów czy sprzedaż produktów, jest im natomiast potrzebna zgoda rodziców lub opiekunów

- czytamy na stronach rządowych.

Ile można zarobić na nierejestrowanej działalności gospodarczej?

Jedną z ważniejszych rzeczy o której trzeba pamiętać zanim zdecydujemy się na nierejestrowaną działalność gospodarczą jest wysokość przychodu jaki możemy osiągnąć.  Co do zasady definicja mówi o nieprzekraczaniu 50 % wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ile będzie to wynosić w 2023 roku? Stawki są już znane:

Minimalne wynagrodzenie 2023

Nierejestrowaną działalność można prowadzić tylko jeżeli miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, czyli w 2023 roku:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca, w żadnym miesiącu nie przekroczą 1745 zł
  • od 1 lipca do 31 grudnia, w żadnym miesiącu nie przekroczą 1800 zł

Sumy wynikają bezpośrednio z kwot minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Od stycznia 2023 roku jest to 3490 zł brutto, a od lipca 2023 roku będzie - 3600 zł brutto.

Obowiązki osoby prowadzącej nierejestrowaną działalność gospodarczą

Chociaż nie musimy rejestrować firmy jest kilka obowiązków dla osób decydujących się na nierejestrowaną działalność gospodarczą. Bezwzględnie należy pamiętać o tych punktach, obowiązku:

  • rozliczania przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36,
  • przestrzegania praw konsumentów, w tym prawa do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość,
  • wystawiania faktury lub rachunku na żądanie kupującego,
  • prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Musimy więc wystawiać i ewidencjonować rachunki. Specjalne ograniczenia obowiązują również rolników. 

Jak rozliczyć się z nierejestrowanej działalności?

Jeżeli uzyskujesz przychody zarówno z działalności nierejestrowej jak i z umowy o pracę czy umów zlecenia lub o dzieło, przychody z działalności nierejestrowej rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest tam dodatkowa rubryka "działalność nierejestrowana", w której wykażesz przychody, koszty, dochód i należny z tego tytułu podatek. Zeznanie podatkowe można złożyć wspólnie z małżonkiem. 

Poszukiwani w sprawie wyłudzeń VAT zatrzymani