Nowe brzmienie tradycji
Konkurs "Rzeczë to pò kaszëbskù" to wyjątkowa okazja, by udowodnić, że język kaszubski jest żywy i elastyczny. Organizatorzy wierzą, że ma on potencjał, by oddać dynamikę współczesnego świata. „Czy kaszëbsczi jãzëk może nadążać za współczesnym światem? Oczywiście! Teraz masz szansę udowodnić jego siłę i elastyczność, nadając mu nowe brzmienie!” – zachęcają organizatorzy.
Jak usłyszeliśmy w Starostwie Powiatowym w Pucku, rok 2025 został ogłoszony „Rokiem Języka Kaszubskiego w Powiecie Puckim” w związku z 20. rocznicą uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. To właśnie ta ustawa daje podstawy prawne do ochrony i wspierania języka kaszubskiego. Inicjatywa ta ma na celu m.in. podniesienie rangi języka kaszubskiego, jego promocję wśród mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwój kaszubszczyzny.
Właśnie z tego powodu pojawił się pomysł zorganizowania konkursu na nowe słowo w języku kaszubskim – chcemy w ten sposób zachęcić do kreatywnego korzystania z języka na co dzień i pokazać, że może on być żywy i nowoczesny. Świat nieustannie się zmienia, język polski świetnie się przystosowuje do tych zmian – dlatego również język kaszubski powinien nadążać za duchem czasu.
- powiedziała w rozmowie z Radiem Eska naczelnik wydziału aktywności społecznej, Żanna Sępińska.
Jak dodała, organizatorom zależy przede wszystkim na zaktywizowaniu dzieci i młodzieży, choć konkurs jest skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu puckiego. "Dlaczego liczę na udział dzieci i młodzieży? Dorośli zwykle już rozumieją wartość tradycji i znaczenie jej pielęgnowania – natomiast dzieci i młodzież chcemy do tego zachęcić i tego nauczyć. Liczymy na wiele ciekawych zgłoszeń i mamy nadzieję, że uczestnicy będą się dobrze bawić podczas wymyślania nowych słów po kaszubsku" - podkreśla Żanna Sępińska.
Dlaczego warto wziąć udział? Jak się głosić?
Udział w konkursie to nie tylko szansa na nagrodę, ale przede wszystkim możliwość współtworzenia języka kaszubskiego i wzbogacenia kultury kaszubskiej. Powodów jest wiele!
Zgłoszenia można przesyłać w dniach 29.03.2025-30.04.2025 r. na adres e-mail: [email protected] lub złożyć osobiście w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Pucku (ul. Orzeszkowej 5). Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenie rodzica dla osób niepełnoletnich znajdują się na stronie starostwa – informują organizatorzy.
Potrzebujesz więcej informacji?
W razie pytań można skontaktować się z Wydziałem Aktywności Społecznej pod numerem telefonu: 58 673 42 05.
Kaszubski – język z przyszłością
Konkurs "Rzeczë to pò kaszëbskù" to dowód na to, że język kaszubski to nie tylko historia, ale i przyszłość. „Bo kaszubski to język, który mówi się nie tylko o historii, ale i o przyszłości!” – podkreślają organizatorzy. Dołącz do konkursu i twórz przyszłość języka kaszubskiego!
