zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

IMG prognozuje. Podniesiony poziom wody na Wiśle i jego konsekwencje

2023-02-28 10:53

Rosnący trend i zaledwie 50 centymetrów brakujące do stanu alarmowego - tak na koniec lutego wygląda sytuacja stanu wód na Wiśle w Gdańsku. Fala wezbraniowa zbliża się do Trójmiasta. Co to oznacza?

Ostatni dzień lutego przygotował dla nas słoneczny i mroźny poranek, w nocy nad Pomorzem pojawiła się zachwycająca zorza polarna, a to nie koniec niezwykłych zjawisk pogodowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitorując stan wód wprowadził już kilka ostrzeżeń dla poszczególnych odcinków Wisły. Woda podnosi się też w Gdańsku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed wzrostem stanów wody w Bałtyku i na Wiśle. Obszar ostrzeżenia na rzece obejmuje tereny od Tczewa aż do ujścia.

Jest to wezbranie typowo opadowo-roztopowe, takie już wiosenne na samej Wiśle. Podobna Sytuacja jest na Odrze. W ciągu dwóch dób te fale będą już uchodziły do zatoki. W tym wypadku do Zatoki Gdańskiej, w przypadku Odry do zalewu Szczecińskiego. 

- mówi hydrolog IMGW, Paweł Staniszewski.

28.02 stan wody w Wiśle w Gdańsku to na Gdańskiej Głowie 730cm, przy stanie alarmowym 810cm. Sytuacja cały czas się pogarsza, wody jest coraz więcej. Ogłoszony jest stan ostrzegawczy. W puncie Gdańsk Przegalina to już 650 cm czyli 50 cm brakujące do stanu alarmowego w tym miejscu. W Tczewie woda osiągnęła stan ostrzegawczy i ogłoszony został stan pogotowia przeciwpowodziowego od 7.30 28 lutego.

Wiosna na Pomorzu

Mróz i słońce - taki będzie koniec lutego i początek marca. Będzie się to jednak zmieniało. 

W drugiej połowie tygodnia wystąpią opady mieszane. Temperatura powietrza nocami będzie ujemna. W związku z tym, że te noce będą dosyć chłodne - to jeszcze nie pozwala nam określić tego okresu jako prawdziwa wiosna, na którą jeszcze musimy poczekać. 

- podkreśla Emilia Szewczak z IMGW.

Wianki nad Wisłą