Ilu kierowców prowadzi po alkoholu? Polska w tyle za europejską średnią

i

Autor: Pixabay.com

statystyki

Ilu kierowców prowadzi po alkoholu? Polska w tyle za europejską średnią

2023-05-10 11:41

Instytut Transportu Samochodowego informuje, że 34 procent Portugalczyków wsiada za kółko po spożyciu alkoholu. Średnia w Unii Europejskiej to blisko 21 procent. Jak na tle tych statystyk wygląda Polska? Okazuje się, że jesteśmy w tyle za europejskimi państwami.

Pokazują dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Komisji Europejskiej, że Polacy piją z mniejszą częstotliwością niż średnia europejska. Ponadto jest to stosunkowo najniższy odsetek dorosłych, którzy deklarują, że pije alkohol codziennie. Dla porównania, każdego dnia w Portugalii pije alkohol 20,7 proc. mieszkańców. Średnia europejska to 9 proc. W Polsce jest to 1,6 proc.

Europejczycy i jazda po alkoholu 

Za nami edycja międzynarodowego projektu ESRA (Badanie opinii społecznej w różnych krajach świata), w którym uczestniczył Instytut Transportu Samochodowego. W badaniu wzięło udział 35 tys. mieszkańców z 32 państw, których zadaniem było wypełnienie jednolitego kwestionariusza. Wśród pytań znajdowały się również te dotyczące alkoholu.

W Europie odsetek kierowców samochodów, którzy zgłaszają prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, znacznie się różni i waha się on od 5% na Węgrzech do 34% w Portugalii. Na pytanie: Czy prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni, 6,8% Polaków odpowiedziało twierdząco, gdy średnia w UE wyniosła 20,6%

- opisuje wyniki Instytut Transportu Samochodowego.

Jazda pod wpływem alkoholu - gdzie najwięcej takich przypadków?

Największy odsetek osób deklarujących jazdę pod wpływem alkoholu zanotowano w Portugalii (34%), Szwajcarii (34%) i Belgii (33%). Panowie dwa razy częściej przyznawali się do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Najczęściej za kółko wsiadali młodzi kierowcy (18-24 lata). 2,1 proc. Polaków akceptuje prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i jest to wynik na poziomie średniej europejskiej.

Dane wskazują, że 46 proc. polskich kierowców deklaruje, że zostało skontrolowanych na obecność alkoholu przynajmniej 1 raz w ciągu roku, gdy średnia europejska wyniosła zaledwie 18 proc.. Warto przypomnieć, że 2018 i 2019 to lata, w których roczne liczby kontroli trzeźwości były najwyższe i wynosiły ponad 16,5 miliona kontroli. Podobnie jest w kwestii prawdopodobieństwa zatrzymania do kontroli trzeźwości na drodze – 53 proc. polskich kierowców uważa, że mogą zostać w każdej chwili zatrzymani do kontroli

– mówi prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

To jest najwyższy wynik w Unii Europejskiej, gdzie średnia wśród badanych krajów wyniosła 22,5 proc.

Pijany kierowca rozbił busa o radiowozów policyjny