Skalę zaśmiecenia plaż pokazuje raport Gdyńskiego Centrum Sportu. Tylko w pierwszym półroczu uprzątnęli aż 53,98 ton śmieci pozostawionych tam przez wypoczywających. Należy zaznaczyć, że sezon w pełni dopiero się rozpoczał, więc śmieci będzie zdecydowanie więcej.
Sprzątanie i utrzymanie czystości gdyńskich plaż i przystani jachtowej jest jednym z naszych priorytetów, gdyż zgodnie z powiedzeniem „jak cię widzą tak cię piszą” jesteśmy na pierwszej linii frontu podczas wakacyjnego sezonu. Czyszczenie nadmorskiego terenu odbywa się oczywiście przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim, przy czym jest wtedy szczególnie intensywne. Wymaga dużo nakładów i pracy, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w statystykach. To co robimy w trosce o czystość i środowisko ma sens. Niemniej fakt konieczności nieustannego sprzątania zasmuca, gdyż tak naprawdę śmiecimy w naszym własnym domu, co źle świadczy o nas samych. Plaże są dobrem wspólnym i naszą wizytówką, o ich czystość powinniśmy dbać wszyscy razem nie śmiecąc. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy to, co zostało nam dane. Zabierajmy z plaż to, co na nie sami przynieśliśmy
– mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Jakie śmieci można znaleźć na plaży?
Tutaj również, niestety nie ma ograniczeń! Wśród nich można znaleźć odpady z oczyszczania z ulic i placów, których do końca maja wywieziono 23,02 ton. W tym samym okresie odpadów komunalnych zebrano 1,8 tony a odpadów ulegających biodegradacji było 4,40 ton. Najwięcej wywieziono opakowań ze szkła. Liczba wywiezionych butelek i słoików dobiła do 24,76 ton.
Liczba odpadów zebrana z gdyńskich plaż od stycznia do końca maja 2023 r.:
- odpady z oczyszczania z ulic i placów: 23,02 ton,
- odpady komunalne: 1,80 ton,
- odpady ulegające biodegradacji: 4,40 ton,
- opakowania ze szkła: 24,76 ton.
Jak informuje zarządca plaż miejskich, najczęstszym zgłaszanym problemem jest przepełnienie śmietników. Ich liczba, podobnie jak wypoczywających na plażach osób, nie zmieniła się w ostatnich latach. Na samej tylko plaży Gdynia Śródmieście i w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest około sto koszy na odpady, zaś na terenie wszystkich czterech plaż ich łączna liczba to 450 sztuk.
Przyczyną nie jest więc bezpośrednio brak śmietników. Powód jest prozaiczny – opakowania nie są zgniatane, a do koszy trafiają np. puste, ale zakręcone niezgniecione butelki. Tak prosta nie wymagająca wiele pracy czynność wpływa istotnie na zapełnienie śmietników. Gdy spacerujemy po parkach narodowych wiemy, że to co ze sobą przynieśliśmy, powinno z nami stamtąd wrócić. Niestety w przypadku plaż widzimy, że wiele osób nie ma niestety wykształconego nawyku sprzątania śmieci ze sobą
– zaznacza Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS.
Gdyńskie Centrum Sportu na terenie Gminy Gdynia organizuje i zarządza kąpieliskami w 4 dzielnicach miasta. Są to: Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m).
Do sprzątania plaż w okresie letnim używane są 4 maszyny do czyszczenia piasku i 2 pary specjalnych grabi do napowietrzania piasku. Sprzątanie odbywa się codziennie od wczesnych godzin porannych do godz. 8:00.
W czyszczeniu plaży z odpadów uczestniczy 16 osób oraz doraźnie, jak jest ładna pogoda, wczasowicze, który nie jest obojętny stan miejsca, w którym wypoczywają. Przy większym natężeniu wypoczywających skład ekipy sprzątającej zwiększa się do 20 osób.
W drodze przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez Gdyńskie Centrum Sportu do sprzątania i utrzymania czystości gdyńskich plaż i przystani jachtowej w 2023 roku wybrano Przedsiębiorstwo DELTA SP. Z o.o., które swoje usługi wyceniła na 1.148.828,40 zł brutto.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]