Spis treści
- I Gdański Bieg Równości startuje już w niedzielę, 28.03.2021 r.!
- Aktywiści z Homokomando pobici w Parku Reagana w Gdańsku. „Nie ma zgody na przemoc”
- Jesteś dyskryminowany, doświadczyłeś przemocy? Tu znajdziesz pomoc!
- Aktywiści z Homokomando pobici w Parku Reagana w Gdańsku. Policja szuka sprawców
I Gdański Bieg Równości startuje już w niedzielę, 28.03.2021 r.!
Trasa biegu ma liczyć 5 kilometrów. W wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny – niezależnie od stopnia zaawansowania i kondycji. Na starcie staną biegacze, ale też spacerowicze i miłośnicy nordic walking. Podczas wydarzenia nie zabraknie dodatkowych atrakcji, muzyki i kolorowego proszku holly. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą tęczowych flag i ubrania się na kolorowo – to na znak solidarności z osobami LGBT+.
Dokładna lokalizacja, trasa i godzina biegu będą ustalone w ciągu najbliższych dni. Szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
Aktywiści z Homokomando pobici w Parku Reagana w Gdańsku. „Nie ma zgody na przemoc”
Do pobicia aktywistów z Homokomando doszło w środę, 17 marca. Głos w tej sprawie zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Czuję wściekłość i wstyd. W moim ukochanym mieście żyją otwarci, życzliwi, szanujący się wzajemnie ludzie. W imię tych wartości apeluję – nie bądźmy obojętni. Agresorzy nie żyją przecież w próżni. Zatrzymajmy tę rozpędzającą się machinę nienawiści. Odebranie drugiemu człowiekowi poczucia bezpieczeństwa jest zamachem na jego godność i wolność, a na to nie może być zgody! – apelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Jak poinformowała Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w ostatnich dniach odbyły się dwa spotkania. Podczas nich rozmawiano m.in. o wsparciu, jakiego potrzebują osoby, które doświadczyły aktu przemocy w Parku Reagana oraz osoby będące jego świadkami. Zastanawiano się również, jakie działania należy podjąć, by ograniczyć rosnącą radykalizację postaw, z których wynikają sytuacje przemocowe. Temat ten będzie przedmiotem prac w gronie specjalistów.
W jednym z tych spotkań udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenie Na Rzecz Osób LGBT TOLERADO, grupy Homokomando Trójmiasto, Gdańskiego Centrum Równego Traktowania, Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, a także policji oraz władz miasta. Rozmawiano o szeroko pojętym problemie agresji i nienawiści kierowanej w stosunku do osób LGBT+ oraz o tym, jak można przeciwdziałać takim działaniom.
Jesteś dyskryminowany, doświadczyłeś przemocy? Tu znajdziesz pomoc!
Gdańskie Centrum Równego Traktowania wspiera osoby, które doznały dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Centrum zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną oraz prawną, jak również wsparcie asystenckie w zgłoszeniu i monitorowaniu dalszych działań służb czy reprezentacji w sądzie.
Jeśli doświadczyłeś przemocy z powodu orientacji psychoseksualnej lub innej cechy Twojej tożsamości, zgłoś się do GCRT poprzez wiadomość na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerami: 577 772 832 lub 519 544 485.
Dyskryminację i przemoc można również zgłosić przez stronę internetową gcrt.pl w formularzu „zgłoś nierówne traktowanie” lub w aplikacji „Wsparcie w Gdańsku” w jej module GCRT.
Aktywiści z Homokomando pobici w Parku Reagana w Gdańsku. Policja szuka sprawców
Wszystkie osoby, które mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców, znają ich miejsce pobytu lub posiadają informacje istotne w tej sprawie, policja prosi o kontakt z Komisariatem Policji V w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 19. Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc pod numer dyżurnego Komisariatu Policji V w Gdańsku: 47 741-12-22, zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji lub pisząc na adres: [email protected].
Ze swojej strony policjanci zapewniają anonimowość oraz to, że każda przekazana informacja zostanie sprawdzona.