Górale w Gdańsku

Górale z Podhala mieszkają w Gdańsku. Zostali uhonorowani przez Miasto

2024-05-13 14:56

O tym, że jedno z gdańskich rond nosić będzie nazwę Związku Podhalan, zdecydowali podczas 71. sesji RMG gdańscy radni w grudniu 2023 roku. Był to wyraz wdzięczności i upamiętnienie czterech pokoleń górali, którzy po II wojnie światowej przyjechali do Gdańska i współtworzą do dziś historię naszego miasta. Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.

W sobotę (11 maja) oficjalnie otworzono rondo Związku Podhalan, w wydarzeniu wzięli udział: m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha oraz Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II. Rondo poświęcił ks. Adam Kołkiewicz, proboszcz parafii Bł. Doroty z Mątew.

Rondo znajduje się w rejonie powojennego osadnictwa górali podhalańskich. Przybyli oni na obecne tereny Gdańska po II wojnie światowej, by uprawiać i gospodarować pagórkowatymi polami i łąkami obecnej dzielnicy Jasień, a tym samym zapewnić miastu żywność. Rodziny góralskie współtworzyły historię miasta, a swoją tradycję kultywują do dzisiaj.

Uchwałę w sprawie nadania nazwy z grudnia 2023 r. przeczytała radna Miasta Gdańska Anna Golędzinowska, a później wspólnie z zastępcą prezydenta Gdańska, Piotrem Grzelakiem i radnym Piotrem Gierszewskim przecięli wstęgę na tablicy z nazwą nowego ronda.

Jest mi niezmiernie miło, że możemy być dzisiaj w tym miejscu. Na Górze Gradowej wisi na wielkim maszcie, który jest widoczny z wielu miejsc, flaga patchworkowa. Wykonali ją kilka lat temu przedstawiciele różnych środowisk, różnych mniejszości tworzących naszą gdańska wspólnotę, naszą polską wspólnotę. Dziś odsłaniamy rondo właśnie w tym kontekście, każdy z nas skądś pochodzi, każdy z nas ma jakieś korzenie i pielęgnuje swoją tradycję. Razem tworzymy bogactwo różnorodnego Gdańska, różnorodnej Polski. Ja też kocham morze, ale kocham i góry. Gratulacje dla tej inicjatywy, szczególnie dla klubu Koalicji Obywatelskiej, bo ona doskonale wpisuje się w myślenie o naszej wspólnocie

- powiedział Piotr Grzelak.

Związek Podhalan to organizacja choć młoda, działa piąty rok, bardzo prężna, obecna w wielu aktywnościach w Jasieniu. Obecnie liczy 47 członków, przede wszystkim rodzin góralski, ale też sympatyków. Duża grupa mieszka na Jasieniu, mniejsza w Szadółkach i w Kiełpinie Górnym. 

To rondo to ukoronowanie przyjazdu naszych ojców, dziadków tutaj na Wybrzeże, do Gdańska po wojnie. Naszych przodków, którzy tu mieszkali, pracowali, otrzymali tutaj mieszkania. Jesteśmy ich potomkami, jesteśmy szczęśliwi, że tu mieszkamy. Ciągnie nas w góry, ale jednak jesteśmy w Gdańsku. To jest nasze miejsce, tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, tutaj mieszkamy, tu działamy i współpracujemy z różnymi środowiskami. Dla nas uzyskanie nazwy ronda naszym imieniem jest bardzo ważne, bo dzięki temu mieszkańcy Gdańska dowiedzą się, że żyją tu górale, osiedlili się i pracowali dla dobra Gdańska

- mówił Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańsk Związku Podhalan w Polsce.

Po zakończeniu wydarzenia goście przemaszerowali w kolorowym pochodzie do Gazdówki u Biki przy ulicy Źródlanej wzdłuż ulic Kartuskiej i Źródlanej. Znajduje się tam kawałek Podhala w Gdańsku - drewniana gazdówka, miejsce na ognisko, sala pod dachem do tańców i występów, swoją zagrodą ma też ...dziewięć sztuk owiec. 

Ta budowa zajęła nam trzy lata. Myślę, że w przyszłym roku na spokojnie wszystko wykończymy i wtedy zostanie nam spotykanie się, biesiadowanie, rozmowy i robota

- dodaje Mirosław Adamczyk.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!