ART1-ZUKOWO

i

Autor: Gmina Żukowo

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Gmina Żukowo razem z Radiem ESKA przeciw depresji

2024-03-06 8:55 Materiał sponsorowany

Ruszył wspólny projekt Radia Eska i Gminy Żukowo: „Razem przeciw depresji”. Na temat współpracy i samego projektu rozmawiamy z Burmistrzem Gminy Żukowo Wojciechem Kankowskim.

Red. Skąd wola współpracy w tym zakresie?

Z uwagą śledzimy, co dzieje się nie tylko w gminie Żukowo, ale i naszym województwie czy kraju. Liczba młodych ludzi, którzy korzystają ze wsparcia psychiatrycznego jest alarmująca. Statystyki pokazują, że młodzi ludzie potrzebują pomocy i musi im ona zostać błyskawicznie udzielona. To jednak tylko dane, o których wiemy, wciąż wiele osób wstydzi się (zupełnie niepotrzebnie), by wykonać ten pierwszy krok w celu uzyskania pomocy. Znaczna ilość osób, już ze wsparcia korzysta, to ważne bo, im szybciej podejmiemy takie działania, tym lepiej. Każdego zachęcam, by reagować, gdy obserwujemy jakikolwiek problem, zarówno u siebie, jak i u otaczających nas osób. Jeśli mamy wątpliwości czy pomóc – zaoferujmy wsparcie. Jeśli mamy wątpliwości czy sami potrzebujemy pomocy psychiatrycznej, bez wahania umówmy się na wizytę. Ważna informacja dla młodych osób - jeśli potrzebujecie pomocy, niezależnie od pory dnia, zadzwońcie pod numer 116 111. To telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - działa codziennie- 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Red. Wspomniał Pan o liczbach. W gminie Żukowo również istnieje opieka psychiatryczna wśród dzieci i dorosłych? Jest na nią zapotrzebowanie?

Jak najbardziej. Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie prowadzi Poradnię zdrowia psychicznego dla dorosłych oraz Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Można umówić się na wizyty do psychologa czy psychoterapeuty. W samym tylko 2023 roku udzielono ok. 11,5 tys. świadczeń opieki psychiatrycznej zarówno dzieciom jak i dorosłym. To pokazuje, że nie tylko jest ogromna potrzeba funkcjonowania takich poradni, ale również, że coraz częściej nie boimy się wykonać pierwszego kroku w celu uzyskania wsparcia. Dodatkowo 3 lata temu we wspomnianym SPZOZ otworzyliśmy odnowione gabinety poradni zdrowia psychicznego.

Red. Współpracujecie ze wspominanym ośrodkiem zdrowia. Z jakimi jeszcze instytucjami?

Dialog jest potrzebny, zwłaszcza z młodym człowiekiem. Dlatego w naszych szkołach mamy łącznie 193 godzin tygodniowo zajęć z psychologiem i 128 godzin z terapeutą pedagogicznym. Dodatkowo udzielamy co roku pomocy Powiatowi Kartuskiemu na częściowe pokrycie kosztów projektu wsparcia psychiatrycznego. Z otrzymanych z Powiatu danych wiemy, że pomoc potrzebna jest czasami już u dzieci w wieku przedszkolnym. Reagujmy szybko.