TPK

i

Autor: A.Kobryń/LP

ekologia

Wielkie zmiany w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Oszczędzą drzewa?

2024-09-20 10:33

Wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym trwa już od lat i dotychczasowe apele mieszkańców nie zmieniły decyzji lasów co do sposobu zarządzania terenami. Teraz w końcu słyszymy o zmianie. Nadleśnictwa mówią o ochronie, ograniczeniach i oszczędzeniu drzew wokół Trójmiasta.

Nowe funkcje trójmiejskich lasów

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, RDLP w Gdańsku rozpoczęło prace nad projektem utworzenia w Trójmieście lasów społecznych, które będą pełnić kluczową rolę w życiu lokalnych społeczności, uwzględniając zarówno ich potrzeby rekreacyjne, jak i ekologiczne. Kluczowe kryteria wyznaczania tych obszarów to między innymi: lasy o znaczeniu kulturowym, lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie, obszary w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, a także tereny istotne z punktu widzenia usług ekosystemów i zaopatrzenia w wodę dla lokalnych społeczności.

Co zmieni się w lasach w Trójmieście?

W konsultacjach społecznych w Gdańsku zebrano 1115 opinii, które zostały przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej i tradycyjnej.

  • 1028 opinii (92%) - wskazywała na negatywne skutki gospodarcze lub ograniczenia w dostępności lasów.
  • 59 opinii (5%) - wyrażały akceptację dla propozycji RDLP w całości, uznając je za odpowiednio uzasadnione i korzystne dla ochrony środowiska bądź zawierały uwagi wobec konkretnych lokalizacji.
  • Najmniej, bo 28 opinii (3%) wyrażało aprobatę dla moratoriów, a jednocześnie całościowo negowały propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP.

Gdańska dyrekcja Lasów Państwowych pracuje obecnie nad nowym Planem Urządzenia Lasu (PUL) dotyczącym Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025–2034. Jak podaje gdansk.pl:  Nadleśnictwo Gdańsk zapowiada, że to koniec wycinania całych połaci lasów, po których pozostają smutne, łyse polany. Wycinki będą punktowe, dzięki czemu zachowane zostaną drzewa o różnorodnych gatunkach i wieku, a charakter lasów ma być przede wszystkim hodowlany, a nie gospodarczy.

Zgodnie z harmonogramem dokument zostanie opublikowany do publicznego wglądu, co umożliwi mieszkańcom oraz zainteresowanym stronom zapoznanie się z jego treścią.

To nie koniec zmian. Lasy Państwowe zapowiadają kolejną zmianę. By chronić najcenniejsze przyrodniczo lasy, leśnicy projektują Nadleśnictwa Puszczańskie. Sześć kompleksów leśnych uwzględni wszystkie najcenniejsze przyrodniczo obszary leśne, które były objęte styczniowym moratorium. 

Lasy Państwowe przedstawiają propozycję objęcia ochroną wszystkich najcenniejszych przyrodniczo obszarów w ramach obowiązującego porządku prawnego. 

Tu i teraz. Bo nie możemy czekać, biorąc pod uwagę kwestie klimatu, bezpieczeństwa gospodarki krajowej i potrzeby ludzi.

- czytamy w informacji prasowej.

Odpowiedzią na te wyzwania jest powołanie nadleśnictw puszczańskich. Nadleśnictwa puszczańskie powstaną na najbardziej znanych i cennych przyrodniczo, krajobrazowo oraz kulturowo terenach, które w społecznej świadomości jako puszcze funkcjonują już od dawna. Będą to nadleśnictwa:

  • Puszcza Karpacka,
  • Puszcza Świętokrzyska,
  • Puszcza Bukowa,
  • Puszcza Augustowska,
  • Puszcza Knyszyńska,
  • Lasy Oliwskie
  • Łęgi Odrzańskie.

GALERIA: Tak budują w gminie Choczewo. Powstaje sieć elektroenergetyczna, plac budowy jest imponująco duży

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!

Geograficzny quiz z ósmej klasy podstawówki. Wiesz, w jakim kraju leży to miasto?

Pytanie 1 z 15
W jakim kraju leży Liberec?