Wybory

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

wybory

Głosuj, gdzie chcesz. Zobacz, jak wziąć udział w wyborach na wyjeździe

Za granicą, na statku, czy w innym mieście niż jesteś zameldowany? Wszędzie możesz oddać głos, jeżeli dobrze przygotujesz się do wyborów. Wniosek można łatwo złożyć przez internet.

Prawo wyborcze ma każdy, kto skończył osiemnasty rok życia. Udział w wyborach to obowiązek ale i prawo, nie warto z niego rezygnować. Jeżeli zaplanowałeś wakacje, a zaskoczyła cię data wyborów, wcale nie musisz wybierać ani rezygnować z wzięcia udziału w głosowaniu. W polskim prawie przewidziana jest możliwość zagłosowania w innym miejscu niż, to gdzie jesteśmy zameldowani. 

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Aby zagłosować w innym miejscu niż jesteśmy zameldowani - w tamtym spisie wyborców będziemy obecni "z urzędu" należy złożyć specjalny wniosek.

Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania

Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania składamy wniosek, a możemy to zrobić na kilka sposobów. Zależy to od naszej sytuacji: czy chcemy głosować w miejscu, gdzie mieszkamy, ale nie jesteśmy zameldowani, czy chcemy zagłosować gdzie ś tylko jedne raz - w Polsce czy chcemy wziąć udział w wyborach przebywając za granicą. 

Jak głosować poza okręgiem?

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców na terenie danej gminy. Po jego przyjęciu gmina ta wpisze Cię do rejestru swoich wyborców i będziesz mógł automatycznie brać udział w głosowaniu w każdych kolejnych wyborach, jakie będą się w przyszłości odbywać na terenie tej gminy. Dopisanie do rejestru wyborców w innej gminie, w której mieszkasz na stałe, nie jest jedynym sposobem, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach parlamentarnych i innych. Inną opcją jest dopisanie do spisu wyborców w innym miejscu, gdzie jednorazowo chcesz głosować i przebywać tam będziesz czasowo. To przydatna alternatywa dla osób, które w terminie wyborów parlamentarnych znajdują się poza miejscem swojego stałego pobytu, gdzie są ujęci w rejestrze wyborców. Co istotne, dopisanie do spisu wyborców w innej miejscowości w Polsce dotyczyć będzie tylko jednorazowego głosowania, czyli najbliższych wyborów

- mówią przepisy.

W tym przypadku niezbędna będzie wizyta w gminie i złożenie odpowiedniego dokumentu lub zarejestrowanie wniosku za pośrednictwem profilu zaufanego. Można to zrobić do pięciu dni przed terminem wyborów.

Jak zagłosować za granicą?

Jeśli chcesz zagłosować w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, musisz złożyć wniosek online o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula. Przy dokonywaniu rejestracji do głosowania należy przygotować numer PESEL i ważny polski paszport lub dowód osobisty, jeśli głosować będziesz w obwodzie utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w kraju, na teren którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego. Wszystko załatwisz za pośrednictwem rządowej platformy.

Ostatnie demokratyczne wybory? L. Miller: Jeśli PiS wygra nie poznamy Polski!
Listen to "Chcę iść na wybory, nie na referendum. Co zrobić?" on Spreaker.