Prawo wyborcze ma każdy, kto skończył osiemnasty rok życia. Udział w wyborach to obowiązek ale i prawo, nie warto z niego rezygnować. Jeżeli zaplanowałeś wakacje, a zaskoczyła cię data wyborów, wcale nie musisz wybierać ani rezygnować z wzięcia udziału w głosowaniu. W polskim prawie przewidziana jest możliwość zagłosowania w innym miejscu niż, to gdzie jesteśmy zameldowani.
Polecany artykuł:
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Aby zagłosować w innym miejscu niż jesteśmy zameldowani - w tamtym spisie wyborców będziemy obecni "z urzędu" należy złożyć specjalny wniosek.
Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania składamy wniosek, a możemy to zrobić na kilka sposobów. Zależy to od naszej sytuacji: czy chcemy głosować w miejscu, gdzie mieszkamy, ale nie jesteśmy zameldowani, czy chcemy zagłosować gdzie ś tylko jedne raz - w Polsce czy chcemy wziąć udział w wyborach przebywając za granicą.
Jak głosować poza okręgiem?
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców na terenie danej gminy. Po jego przyjęciu gmina ta wpisze Cię do rejestru swoich wyborców i będziesz mógł automatycznie brać udział w głosowaniu w każdych kolejnych wyborach, jakie będą się w przyszłości odbywać na terenie tej gminy. Dopisanie do rejestru wyborców w innej gminie, w której mieszkasz na stałe, nie jest jedynym sposobem, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach parlamentarnych i innych. Inną opcją jest dopisanie do spisu wyborców w innym miejscu, gdzie jednorazowo chcesz głosować i przebywać tam będziesz czasowo. To przydatna alternatywa dla osób, które w terminie wyborów parlamentarnych znajdują się poza miejscem swojego stałego pobytu, gdzie są ujęci w rejestrze wyborców. Co istotne, dopisanie do spisu wyborców w innej miejscowości w Polsce dotyczyć będzie tylko jednorazowego głosowania, czyli najbliższych wyborów
- mówią przepisy.
W tym przypadku niezbędna będzie wizyta w gminie i złożenie odpowiedniego dokumentu lub zarejestrowanie wniosku za pośrednictwem profilu zaufanego. Można to zrobić do pięciu dni przed terminem wyborów.
Jak zagłosować za granicą?
Jeśli chcesz zagłosować w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, musisz złożyć wniosek online o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula. Przy dokonywaniu rejestracji do głosowania należy przygotować numer PESEL i ważny polski paszport lub dowód osobisty, jeśli głosować będziesz w obwodzie utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w kraju, na teren którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego. Wszystko załatwisz za pośrednictwem rządowej platformy.
Polecany artykuł: