Gedania 100 lat

i

Autor: Gdańsk.pl

Gedania kończy 100 lat. To najstarszy Polski klub w Gdańsku

2022-09-15 20:06

Powstawała jeszcze w czasach Wolnego Miasta Gdańska i był ostają Polaków w mieście zdominowanym przez Niemców. Przetrwała II Wojnę Światową, odbudowę Gdańska i komunizm. 15.09 Gedania oficjalnie obchodzi stulecie powstania.

Polski sport w Gdańsku

Piłka nożna do Gdańska przywędrowała prawdopodobnie w 1903 roku. Tak jak wszędzie indziej na świecie - popularną dziś piłkę nożną przywieźli Anglicy. Ci rozegrali mecz z gdańszczanami, dając podwaliny pod późniejsze zainteresowanie tym sportem w Gdańsku. 

Pionierami polskiego sportu w Gdańsku byli członkowie Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” i to jeszcze w XIX wieku! Początek towarzystwa w Gdańsku datuje się na 1894 rok. Towarzystwo to rozwiązano jednak prawdopodobnie z powodów finansowych. Na miejscu Sokoła została założona Gedania. Dzieje się to dokładnie 15 września 1922 roku. Od samego początku nie miała łatwego życia. Jako klub skupiający Polaków w mieście zdominowanym przez Niemców, musiała stawiać czoła wielu przeciwnościom losu i szykanom. Do tego dochodziły braki środków finansowych i braki w infrastrukturze. W pierwszych latach sekcja piłkarska Gedanii, nie miała swojego domu i tułała się na różnych boiskach po niemal całym Trójmieście. Swój dom znalazła na początku lat 30 XX wieku przy al. Legionów we Wrzeszczu.  Na przełomie 2 i 3 dekady XX wieku Gedania była największym wielosekcyjnym klubem sportowym w Wolnym Mieście Gdańsku z liczbą 362 aktywnych członków. KW klubie rozwinęły się sekcje lekkoatletyczne, strzeleckie tenisowe i bokserskie. 

Tu [w Gdańsku] każde spotkanie na boisku piłkarskim, czy też na bieżni naszych zawodników z niemieckimi jest, przynajmniej w pojęciu Niemców, spotkaniem międzynarodowym, spotkaniem, przegrana lub wygrana którego jest uważana za symptomat wyższości rasowej, dlatego to sport i rozwój jego powinien być dla każdego Polaka-Gdańszczanin tak ważnym problemem.

J.Turpinda KS Gedania - klub gdańskich Polaków”

Gedania od samego początku była zalążkiem polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. To sprawiało, że od początku istnienia, a szczególnie po 1993 roku, kiedy Naziści dochodzą do władzy - nie miała łatwego życia. Tuż po wybuchu wojny w 1939 roku część Gedanistów trafiła do niewoli, lub była represjonowanych. Po wojnie, to właśnie członkowie Gedanii odbudowywali w zniszczonym mieście Polski sport - ich wkład jest nie do przecenia.

Obecnie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku prezentowana jest wystawa „Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku”. Wystawę możecie zobaczyć do maja 2023 roku.