Bursztyn w Sobieszewie

i

Autor: pixabay

bursztyn

Na tej plaży jest wysyp bursztynu. Sprawdź, kiedy tutaj przyjechać!

2025-01-02 14:25

Jeśli przyjedziesz na tą plażę, to bursztyn znajdziesz! Na plaży na Wyspie Sobieszewskiej morze wyrzuca znaczne ilości, szczególnie po sztormach. Ale to nie wszystko. Sprawdź, co jeszcze oferuje Wyspa!

Gdzie szukać bursztynu? Takich miejsc na mapie polskiego wybrzeża jest całkiem sporo, ale jedno z nich jest szczególne. Co roku poławiacze bursztynu zbierają tutaj całkiem sporo tej żywicy. Mowa o Wyspie Sobieszewskiej, która jest położona w ujściu Wisły.

Wyspa Sobieszewska otoczona jest od północy wodami Zatoki Gdańskiej, od południa Martwą Wisłą, od wschodu Przekopem Wisły i od zachodu Śmiałą Wisłą.

Sztormy w pobliży Wyspy są niezwykle burzliwe, i to dzięki nim jesienią i zimą możemy podziwiać prawie zawsze wysyp drobnych bursztynów. Ale nie tylko, bowiem najbardziej gorliwi poszukiwacze potrafią znaleźć tutaj naprawdę wspaniałe okazy.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Nie tylko bursztyn. Wyspa Sobieszewska ma inne skarby

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, które zatrzymują się tam w swoich migracjach. Niektóre z nich odbywają lęgi, inne zimują na pobliskich wodach, a pozostałe odwiedzają wyspę podczas okresu jesiennych wędrówek. Dlatego wyspa posiada status obszaru chronionego krajobrazu (1228 ha, w tym 961 ha lasów i 90 ha wod powierzchniowych), a ponadto powstały tutaj dwa rezerwaty ornitologiczne:

  • Rezerwat przyrody Ptasi Raj,
  • Rezerwat przyrody Mewia Łacha.

Na terenie rezerwatu Ptasi Raj od 2003 roku funkcjonuje ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Na wyspie występują także rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. Wyspa Sobieszewska posiada status „wyspy ekologicznej”. Są też dwa jeziora: Karaś i Ptasi Raj.

Co ciekawe, pomiędzy Wisłą Śmiałą, morzem i jeziorem Ptasi Raj znajduje się piaszczysta Mierzeja Messyńska. W rejonie tym doszło do cofania się brzegu morskiego. W latach 1907–1964 wyniosło 120-150 m, a w 1994 doszło do 200 m. Istniejące na Mierzei Messyńskiej wydmy zostały całkowicie zniszczone do lat 80., a sama mierzeja cofnęła się o 350 m na obszar jeziora. Tempo cofania się narasta i dochodzi do 12,6 m rocznie.

GALERIA: Ceny choinek 2024 na Pomorzu. Ile zapłacimy za świąteczne drzewko w leśniczówce i markecie?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Ta dzielnica to matka murali w Gdańsku. Zaspa i jej 60 dzieł
Polska na ucho
Wampirka