Schematy malowania pojazdów komunikacji miejskiej były dotąd projektowane z myślą o konkretnych modelach autobusów i tramwajów - a tych w gdańskiej flocie jest w sumie ponad dwadzieścia.
Teraz schematy barw zostaną ujednolicone. Dominujące kolory wciąż nawiązywać będą do herbu Gdańska - to z jego tarczy zaczerpnięto czerwień, biel z kolei nawiązuje do herbowych, równoramiennych krzyży.
Odcień czerwieni nie zmieni się, ale zamiast kremowej bieli pojazdy zdobić będzie teraz biel nieco jaśniejsza - perłowa. Dokładnie taka, jaką od 2015 roku nosi charakterystyczny tramwaj typu N8C o numerze bocznym 1161, którego patronem jest Günter Grass.
W malowaniu na nowych zasadach przesuną się również akcenty w proporcjach barw - nacisk położony zostanie na biel. W przestrzeniach między oknami tramwaju pojawi się dodatkowo kontrastująca czerń.
- Celem nowego wzorca malowania jest nadanie lekkości i elegancji sylwetkom pojazdów, rozjaśnienia ich dzięki zastosowaniu perłowej bieli. - Mimo, że nowy odcień będzie jaśniejszy, zabrudzenia karoserii nie będą przez to bardziej widoczne, co pokazała praktyka z eksploatacji kilku pojazdów, w których już wcześniej zastosowaliśmy ten odcień - tłumaczy Sebastian Zomkowski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Nowe barwy gdańskich tramwajów i autobusów bez dodatkowych kosztów
Modyfikacja będzie przeprowadzana stopniowo i nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Stosowana będzie w przypadku pojazdów fabrycznie nowych (kupowanych w przyszłości), a tramwaje i autobusy, które wożą pasażerów po mieście, będą malowane w nowy sposób przy okazji bieżących remontów i modernizacji.
Ujednolicone schematy malowania są częścią przygotowywanej obecnie “Księgi zasad grafiki taborowej i estetyki wizualnej pojazdów w sieci ZTM w Gdańsku”. W księdze określone zostaną m.in. wzory tapicerki na siedzenia czy rozmieszczenie piktogramów w pojazdach.