Sześć lat temu doszło do połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W czwartek (6 kwietnia) odbyło się spotkanie podczas którego przedstawiono dokonania gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.
Urodziny, także te instytucjonalne, stanowią okazję do refleksji i ponownego przywołania szczególnie ważnych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy. Jako instytucja opowiadająca o cierpieniach wywołanych II wojną światową czujemy się zobligowani do podjęcia jeszcze intensywniejszych działań mających na celu uświadamianie jak największej liczbie osób, czym był ten najkrwawszy jak dotąd konflikt w dziejach ludzkości oraz jakie były jego skutki
- mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.
Wskazał, że w obliczu trwającej wciąż pandemii oraz rosyjskiej agresji na Ukrainie pewnemu rozmyciu uległo poczucie, że wypracowany po II wojnie światowej pokój nie tylko w tej części Europy, ale i na świecie jest czymś stałym.
Zaznaczył, że wszelkie działania, inicjatywy, wystawy organizowane są z myślą o zwiedzających. W marcu muzeum odwiedził „dwu i półmilionowy zwiedzający”.
Najważniejsze wydarzenia Muzeum II Wojny Światowej
Jednym z najważniejszych wydarzeń z ostatniego czasu było powstanie w listopadzie nowego cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, gdzie po 83 latach z honorami wojskowymi spoczęli dowódca major Henryk Sucharski oraz dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej: plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, starszy legionista Zygmunt Zięba, starszy legionista Ignacy Zatorski oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy. Z kolei w grudniu muzeum oraz Fundacja Polscy Patrioci doprowadziły do uroczystego pochówku Mieczysława Jałowieckiego i jego małżonki Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej.
Na początku 2023 roku otwarto pracownię konserwacji papieru. Nowa przestrzeń wyposażono w meble laboratoryjne, sprzęt i urządzenia dostosowane do przeprowadzania poszczególnych etapów zabiegów konserwatorskich.
Zrealizowano również drugą odsłonę międzynarodowego projektu World Battlefield Museums Forum. Na dwa dni do muzeum przyjechali eksperci z ponad 20 krajów, aby debatować o wyzwaniach stojących przed muzeami opowiadającymi o historycznych polach bitew i opiekującymi się tymi przestrzeniami.
Nowa filia Muzeum II Wojny Światowej
Do końca 2027 roku ma powstać Muzeum Obrony Westerplatte. Prowadzone są także badania archeologiczne. Nowy budynek muzeum na półwyspie ma stanąć między kopcem z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża i napisem „Nigdy Więcej Wojny”. Obiekt będzie zajmował wolną przestrzeń, obecnie to pusta, trawiasta polana. Powierzchnia użytkowa nowego muzeum ma obejmować łącznie ok. 8 tys. m2. Część wystawy będzie poświęcona kampanii polskiej 1939 roku. W muzeum mają powstać też specjalne pracownie, gdzie będą udostępniane dokumenty, filmy historyczne oraz ikonografia. Wszystkie te materiały, które mają związek z Westerplatte i wrześniem 1939 roku. W planach jest także utworzenie sali pamięci poświęconej wszystkim obrońcom polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.