W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w okresie od 4 marca 2015 r. do 6 grudnia 2016 r., m.in. na terenie województwa pomorskiego.
„Prowadzony przez oskarżonych proceder polegał na poszukiwaniu przez tzw. operatorów miejsc (lokali), w których umieszczane były automaty do gier losowych. Automaty były odpowiednio zaprogramowane, aby wygrane nie przekraczały określonego pułapu procentowego środków pieniężnych, które zostały „zainwestowane” przez graczy.”
- Czytamy na stronie prokuratury krajowej.
Dwóch oskarżonych prowadziło obserwację Urzędu Celnego w Gdańsku, dzięki czemu uprzedzali oni pozostałych członków grupy o wyjeździe samochodów Służby Celnej oraz kierunku, w jakim funkcjonariusze się udawali.
“Informacje te pozwalały osobie kierującej działaniami grupy i pozostałym osobom na uprzedzenie pracowników poszczególnych lokali o konieczności zamknięcia lokalu i wyłączenia automatów.”
W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia mienia należącego do oskarżonych o łącznej wartości ponad milion złotych w tym sztabki złota i gotówkę. W trakcie czynności procesowych przeprowadzonych w toku śledztwa przeszukano 40 lokali w których dokonano zabezpieczenia 302 sztuk automatów. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.