Gdańsk jakiego nie znasz. Te miejsca są mniej znane, a warte odwiedzenia

2025-07-14 13:05

Gdańsk od lat przyciąga turystów z całej Polski i zagranicy. Spacer Długim Targiem, zdjęcie przy Neptunie czy wizyta na Westerplatte to niemal obowiązkowe punkty każdej wycieczki. Jednak Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk, skrywa także mniej znane, niemal tajemnicze miejsca, które zachwycą zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy szukają ciszy z dala od tłumów. Poznaj Gdańsk, jakiego nie znasz – oto lista mało znanych, ale absolutnie wartych odwiedzenia zakątków.

Pachołek Gdańsk

i

Autor: Ania

Kiedy myślisz o Gdańsku, zapewne masz przed oczami słynnego Neptuna, piękne kamienice przy Długim Targu i Żuraw nad Motławą. To klasyczne wizytówki tego miasta, ale Gdańsk ma do zaoferowania znacznie więcej. Poza turystycznymi szlakami kryją się miejsca mniej znane, czasem pomijane, choć równie fascynujące. To one pozwalają odkryć miasto z zupełnie innej perspektywy.

Jeśli planujesz odwiedzić Gdańsk lub mieszkasz tu i szukasz inspiracji na weekend, koniecznie poznaj te nieoczywiste lokalizacje.

Wyspa Sobieszewska i Rezerwat Ptasi Raj

Dzika natura w zasięgu ręki

Wyspa Sobieszewska to miejsce dla tych, którzy szukają w Gdańsku ciszy, kontaktu z naturą i szerokich, niemal pustych plaż. Położona zaledwie 15 km od centrum, ma zupełnie inny klimat niż znane turystyczne dzielnice. Znajdziesz tu lasy, wydmy, dzikie kąpieliska i szlaki piesze.

Prawdziwą perłą Sobieszewa jest Rezerwat Ptasi Raj. To obszar chroniony, który obejmuje dwa jeziora przymorskie, wydmy, bagna i tereny leśne. Przez rezerwat prowadzą malownicze ścieżki edukacyjne, a na trasie czekają wieże widokowe do obserwacji ptaków. To jedno z najlepszych miejsc w Polsce do birdwatchingu. Spotkać tu można m.in. kormorany, czaple, bataliony, a nawet bieliki.

Dlaczego warto?

  • Dzika, naturalna przyroda
  • Idealne miejsce na długi spacer lub rower
  • Cisza i brak tłumów, nawet w sezonie

Muzeum Bursztynu

Nowoczesna wystawa w zabytkowych murach

Bursztyn to jeden z najważniejszych symboli Gdańska, ale niewiele osób wie, jak fascynującą ma historię. Muzeum Bursztynu, przeniesione kilka lat temu do monumentalnego Wielkiego Młyna, łączy nowoczesną ekspozycję z wyjątkowym wnętrzem.

Na zwiedzających czeka tu największa kolekcja bursztynu w Polsce – od nieoszlifowanych brył, przez inkluzje z zatopionymi owadami sprzed milionów lat, po spektakularne wyroby jubilerskie, artystyczne, a nawet medyczne. To muzeum wciąga nie tylko miłośników biżuterii, ale każdego, kto interesuje się przyrodą, geologią i rzemiosłem.

MUZEUM BURSZTYNU W NOWEJ LOKALIZACJI

Ponad 1000 eks­po­na­tów – od bry­łek z inklu­zjami sprzed 40 mln lat, przez bursz­tynowy las i bursz­tynową kom­natę po współ­cze­sne pro­jekty arty­stów. Mamy w Gdań­sku jedną z naj­więk­szych kolek­cji bursz­tynu na świe­cie. Od 24 lipca można ją oglądać na wystawie stałej Muzeum Bursz­tynu w nowej loka­li­za­cji – w Wiel­kim Mły­nie w Gdań­sku. Ser­decz­nie zapra­szamy zarówno tych, któ­rzy kochają bursz­tyn, jak i wszyst­kich, któ­rzy chcie­liby dowie­dzieć się o nim wię­cej.

Dlaczego warto?

  • Największa kolekcja bursztynu w Polsce
  • Multimedialna, nowoczesna ekspozycja
  • Zabytek średniowiecznej architektury – Wielki Młyn

Góra Gradowa i Fort Góry Gradowej (Hevelianum)

 

Widok na Gdańsk i historia ukryta w zieleni

Góra Gradowa to wzgórze położone niemal w sercu Gdańska, tuż obok Dworca Głównego. Większość osób kojarzy je z centrum nauki Hevelianum, ale warto wiedzieć, że cały teren kryje w sobie znacznie więcej.

Fort Góry Gradowej to jeden z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych fortów w Polsce. Otoczony parkową zielenią kompleks dawnych umocnień kryje schrony, szańce, stanowiska artyleryjskie i podziemne korytarze. Z jego szczytu rozciąga się fenomenalny widok na Stare Miasto, port, a nawet Westerplatte.

To miejsce łączy historię, naukę i przyrodę. Możesz tu pospacerować, odwiedzić ekspozycje Hevelianum lub po prostu usiąść na trawie i podziwiać zachód słońca nad panoramą Gdańska.

Dlaczego warto?

  • Panoramiczne widoki na Gdańsk
  • Zabytki militarne
  • Spokojne alejki i tereny zielone

 Plaża w Brzeźnie

Nie tylko molo – spokojny wypoczynek z widokiem na morze

Choć plaża w Brzeźnie z roku na rok zyskuje na popularności, wciąż pozostaje bardziej kameralną alternatywą dla zatłoczonego Sopotu. To tu znajdziesz jedno z najładniejszych molo w Trójmieście, szerokie piaszczyste plaże, wydmy i lasy sosnowe.

Brzeźno to także świetne miejsce na spacer ścieżką nadmorską, która prowadzi aż do Jelitkowa lub w drugą stronę – do Westerplatte. Można tu zjeść rybę, posłuchać szumu fal lub po prostu odpocząć na leżaku, bez presji modnych deptaków i tłumów turystów.

Dlaczego warto?

  • Szeroka, czysta plaża z certyfikatem Błękitnej Flagi
  •  Klimatyczne molo i ścieżki spacerowe
  •  Zachody słońca nad Zatoką Gdańską
Trójmiasto Radio ESKA Google News
Gdzie szukać bursztynu w Polsce?